Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bloomberg: Pandemic as a chance for the revival of the marine environment

Bloomberg: Pandemic as a chance for the revival of the marine environment
Naukowcy już zaczęli badać, jak pandemia wpłynie to na morską florę i faunę. (Fot. Getty Images)
The pandemic detention of ships in ports and the falling demand for seafood and fish may have a similar effect to that of World War I and II, when the inaction of fishing fleets enabled the revival of marine and ocean fauna and flora, '' Bloomberg informs.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zamknięcie restauracji i hoteli, które należą do głównych nabywców ryb i owoców morza, oraz trudności z zachowaniem wymaganych podczas pandemii środków bezpieczeństwa na statkach spowodowały zatrzymanie w portach flot rybackich na całym świecie.

Naukowcy już zaczęli badać, jak wpłynie to na morską florę i faunę. "Mamy nadzieję, że to niezamierzone zamknięcie sezonu rybackiego między lutym a czerwcem-lipcem przyspieszy odnawianie się zasobów ryb i pozwoli nam szybciej osiągnąć cele związane z ochroną środowiska" - zaznacza hiszpański biolog morski Carlos Duarte, cytowany przez Bloomberga.

Naukowiec porównuje obecną sytuację biologiczną światowych oceanów do tej, która panowała tam podczas I i II wojny światowej, gdy również obserwowano odradzanie się środowiska morskiego.

Na razie nie ma jeszcze danych, które potwierdzałyby te przypuszczenia, ale - jak twierdzi Duarte - orki, delfiny i foki zaczynają być obserwowane w miejscach, w których nie pojawiały się od lat.

Według niego, dzieje się tak, ponieważ po oceanach pływa mniej statków i przez to jest tam ciszej. Dodaje, że przymusowy postój flot rybackich najsilniej wpłynie na gatunki zamieszkujące Morze Śródziemne, które rozmnażają się między marcem a majem, oraz na te żyjące w Atlantyku, które rozmnażają się między kwietniem a czerwcem.

Efekt będzie widoczny za rok-dwa, ale nie będzie tak wyraźny jak ten po zakończeniu II wojny światowej - ocenia ekspert.

Bloomberg przypomina, że gwałtownie spadający popyt na ryby i owoce morza negatywnie wpłynął również na rybołówstwo i związany z nim przemysł. W zeszłym miesiącu Unia Europejska zezwoliła państwom członkowskim na udzielanie tej branży pomocy finansowej. W posiadającej największą flotę rybacką w UE Hiszpanii co drugi statek stoi w porcie.

Czytaj więcej:

Walia: W czasie epidemii kozy opanowały centrum miasta

Tygrysica z zoo w Nowym Jorku zakażona koronawirusem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement