Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Birmingham, Britain's second-largest city is being forced to dim lights and cut sanitation services

Birmingham, Britain's second-largest city is being forced to dim lights and cut sanitation services
Birmingham jest jednym z najmłodszych miast w Europie - według badań rządowych i uniwersyteckich prawie 40% mieszkańców ma mniej niż 25 lat i to właśnie młodzi ludzie najbardziej ucierpią w wyniku cięć... (Fot. Getty Images)
Once nicknamed 'the workshop of the world' Birmingham was an industrial powerhouse in the 18th and 19th centuries.
It's where William Murdoch invented the first gas-lantern, a technology later used to light streets across the world.
But today the UK's second-largest city can no longer afford to keep its own streets brightly lit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Niegdyś nazywane "warsztatem świata" Birmingham było potęgą przemysłową w XVIII i XIX wieku. Jednak dziś drugie co do wielkości brytyjskie miasto nie jest w stanie pozwolić sobie nawet na oświetlenie własnych ulic.

Aby zaoszczędzić 300 milionów funtów w ciągu najbliższych dwóch lat, Rada Miasta Birmingham zatwierdziła szereg bezprecedensowych cięć budżetowych, w wyniku których latarnie uliczne zostaną przyciemnione, a śmieci będą odbierane tylko raz na dwa tygodnie.

Cięcia oznaczają również zamknięcie 25 bibliotek w mieście, obniżkę wydatków na usługi dla dzieci oraz zredukowanie funduszy na sektor kultury i sztuki o 100% do 2026 roku.

Problemy finansowe Birmingham przynajmniej częściowo powstały z jego własnej winy. Zawarcie ugody w sprawie równości płac kobiet i mężczyzn oraz wadliwe wdrożenie nowego systemu informatycznego zmusiło radę do przyznania, że nie stać jej na wywiązanie się ze zobowiązań finansowych.

Przewodniczący Rady Miasta John Cotton twierdzi jednak, że długi pogłębiłone zostały dodatkowo przez działania oszczędnościowe wprowadzone przez rząd Camerona w 2010 roku.

Birmingham jest jednym z ostatnich brytyjskich samorządów, które zbankrutowały. Od 2018 r. osiem samorządów lokalnych w UK popadło w zadłużenie.

Nick Davies, dyrektor programowy brytyjskiego ośrodka analitycznego Institute for Government, twierdzi, że środki oszczędnościowe wprowadzone pod rządami byłego premiera Davida Camerona doprowadziły do degradacji usług publicznych w całym kraju. Oszczędności obejmowały dotacje na opiekę społeczną, władze lokalne, policję, sądy i więzienia, a także anulowanie programów budowy szkół.

Birmingham jest największym miastem w angielskim regionie West Midlands i stanowi kluczowe pole bitwy w nadchodzącym głosowaniu.
(Fot. Getty Images)

Przewiduje się, że fatalny stan usług publicznych w UK, w połączeniu z kryzysem związanym z kosztami utrzymania, będzie głównym czynnikiem wpływającym na wyborców w wyborach powszechnych, które odbędą się 4 lipca. 

Spośród głównych miast Wielkiej Brytanii, Birmingham ma największą liczbę osób wnioskujących o wsparcie dla bezrobotnych, z czego 12 procent mieszkańców korzysta z zasiłków rządowych, w porównaniu do zaledwie pięciu procent w Londynie.

Mieszkańcy Birmingham umierają średnio o trzy lata młodziej niż osoby mieszkające w Londynie, podczas gdy prawie 50% wszystkich dzieci w Birmingham klasyfikuje się jako żyjące w ubóstwie, w porównaniu do 32% w stolicy.
 

Czytaj więcej:

Gmina Birmingham ogłosiła bankructwo. Coraz więcej lokalnych urzędów w dramatycznej sytuacji

Samorządowcy ostrzegają: Co 10. hrabstwo w Anglii stoi przed widmem bankructwa

Angielskie gminy wydają 70% środków na usługi, z których "korzysta bardzo mało osób"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement