Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bird numbers are declining dramatically. The main cause of plant protection products

Bird numbers are declining dramatically. The main cause of plant protection products
Największym zagrożeniem dla ptaków jest rozwój intensywnego rolnictwa. Drugim głównym czynnikiem jest urbanizacja. (Fot. Getty Images)
Many years of research by ornithologists, zoologists, biologists and ecologists from all over Europe have shown that the main cause of the decline in bird populations in Europe and Great Britain are pesticides and herbicides used in agriculture. And the losses are huge. Some researchers estimate that we have lost 550 million species of birds in Europe alone in the last half century.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W najnowszym badaniu opublikowanym w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences" grupa ponad 50 ekspertów, chcąc wskazać najbardziej szkodliwe czynniki, zbadała wpływ pestycydów i herbicydów na populacje ptaków w różnych lokalizacjach, podaje serwis Phys.org.

Do opracowania wykorzystano dane z wielu źródeł, w tym raportów naukowców-wolontariuszy, z 28 krajów Europy i Wielkiej Brytanii zebranych w ciągu ostatnich czterech dekad.

Analiza tego ogromnego zbioru danych nie tylko potwierdziła ogromne spadki liczebności większości gatunków ptaków, lecz take pozwoliła wskazać głównego winowajcę - stosowanie pestycydów i herbicydów.

Czy śpiew ptaków usłyszą kolejne pokolenia?... (Fot. Getty Images)

Używane do ochrony roślin środki chemiczne szkodzą ptakom zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio - powodują problemy zdrowotne i wady wrodzone, a także zabijają owady, które stanowią ich pożywienie.

Badacze ustalili, że liczba dzikich ptaków od 1980 roku zarówno w Europie, jak i w Wielkiej Brytanii spadła o 25 proc. Największe spadki odnotowano w populacjach gatunków, które żywią się bezkręgowcami.

Okazało się również, że najbardziej, bo prawie o 57 proc., spadła liczebność gatunków ptaków, które żyją na terenach uprawnych. W tym samym okresie liczebność ptaków miejskich spadła o prawie 28 proc., a zamieszkujących lasy - o prawie 18 proc.

Czytaj więcej:

Alarm brytyjskich przyrodników. Rośnie liczba aktów okrucieństwa wobec dziko żyjących zwierząt

Brytyjscy eksperci o ptasiej grypie H5N1: Na razie nie ma zagrożenia, ale każdy scenariusz możliwy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement