Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Belgium: Liberals and royal palace blocked apology for colonial and slave past

Belgium: Liberals and royal palace blocked apology for colonial and slave past
Pomnik króla Belgów Leopolda II, właściciela Konga, w którym doprowadził do śmierci co najmniej kilku milionów mieszkańców tego kraju wskutek niewolniczej pracy i mordów. (Fot. Getty Images)
Coalition politicians cannot agree on an apology for Belgium's colonial past and slavery, reports the daily Het Laatste Nieuws. According to the Belgian media, yesterday the two liberal parties blocked an agreement on the issue after consulting the royal palace.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj specjalna komisja izby niższej belgijskiego parlamentu miała przegłosować raport, przygotowany przez jej przewodniczącego, reprezentującego partię Zielonych Woutera De Vriendta. Zawierał on 128 zaleceń, w tym propozycję, by parlament przeprosił Kongijczyków, Burundyjczyków i Rwandyjczyków.

W ostatniej chwili poparcie dla raportu wycofały dwie liberalne partie, w tym Open Vld premiera Aleksandra De Croo. Przewodniczący komisji przekazał portalowi VRT Nws, że stało się to na wniosek pałacu królewskiego.

"Słyszałem, że pałac królewski zasygnalizował wielką wrażliwość w związku z przeprosinami" – twierdzi De Vriendt. Polityk dodał, że jest zaskoczony, gdyż król Belgów Filip wyraził niedawno "głęboki żal" z powodu niewolnictwa podczas pobytu w Kinszasie.

Portal ujawnił, że pałac królewski dwukrotnie zwracał się do polityków w sprawie przeprosin. Premierowi przekazano, że król jest "zaniepokojony" działaniami komisji i że nie należy przepraszać - podał VRT Nws.

Kancelaria premiera zdementowała te informacje i podkreśliła w oświadczeniu, że sprawa przeprosin była omawiana, ale król nigdy nie wywierał żadnych nacisków.

Specjalna komisja parlamentarna została utworzona latem 2020 r. i jej zadaniem było "zmierzenie się z kolonialną przeszłością Belgii, próba jej przetworzenia i zapewnienie środków w celu naprawy spowodowanych cierpień".

Wczoraj przeprosiny za udział państwa w niewolnictwie wygłosił premier sąsiedniej Holandii. Mark Rutte nazwał niewolnictwo "zbrodnią przeciwko ludzkości". "Ktoś, kto teraz żyje, nie jest winien niewolnictwa, jednak holenderskie państwo ponosi odpowiedzialność za przeszłość. Przez wieki państwo i jego przedstawiciele umożliwiali, zachęcali do niewolnictwa i czerpali z niego korzyści" – mówił szef holenderskiego rządu.

Czytaj więcej:

Szkoci zwrócili Indiom zagrabione w XIX wieku zabytki

Śmierć Elżbiety II wywołuje wspomnienia o kolonialnej przeszłości w RPA

Król Holandii zlecił śledztwo w sprawie roli własnej rodziny w kolonialnej przeszłości kraju

Holandia: Premier przeprosił za udział państwa w niewolnictwie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement