Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Beijing: Opening Ceremony of the 2022 Olympic Games

Beijing: Opening Ceremony of the 2022 Olympic Games
Przemówienie Thomasa Bacha, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podczas Ceremonii Otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. (Fot. Getty Images)
At the National Stadium, known as the 'Bird's Nest', the leader of the People's Republic of China Xi Jinping opened the 24th Winter Olympic Games in Beijing. The Olympic torch was lit by two Chinese athletes. Among the guests from other countries who came to the Chinese capital is Polish President Andrzej Duda.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przeważnie zaszczyt zapalenia znicza przypada utytułowanym sportowcom. Tym razem organizatorzy postawili na sztafetę pokoleń z udziałem chińskich sportowców będących przedstawicielami zarówno dyscyplin zimowych, jak i letnich. Każdy jej uczestnik był urodzony w innej dekadzie, poczynając od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W tym gronie znaleźli się panczenista Weichang Zhao, rywalizujące w short tracku Yan Li, Yang Yang i Yang Zhou oraz specjalizujący się w sprincie lekkoatleta Bingtian Su.

Ową sztafetę zakończyli zaś urodzeni w 2001 roku Yilamujiang i Zhao. Oboje nie mają jak na razie na koncie znaczących sukcesów. Razem umieścili oni płonącą pochodnię na konstrukcji przypominającej ogromny płatek śniegu, który wzniósł się następnie w górę ponad stadion. Będzie tam płonąć aż do ceremonii zamknięcia igrzysk, która odbędzie się 20 lutego.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał przywódca ChRL Xi Jinping.

Defiladę sportowców z 91 krajów tradycyjnie otworzyli Grecy. Większość ekip, podobnie jak podczas ubiegłorocznych letnich igrzysk w Tokio, zdecydowała się na parę chorążych. Polską flagę ponieśli Aleksandra Król i Zbigniew Bródka. Snowboardzistka zastąpiła panczenistkę Natalię Czerwonkę, którą z udziału w ceremonii otwarcia wykluczył pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Doświadczony łyżwiarz szybki, mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m, pełnił tę funkcję również w Pjongczangu.

Przewodniczący MKOl Thomas Bach podziękował Chinom za ciepłe przyjęcie wszystkich, określił Państwo Środka jako kraj zimowych sportów i zapowiedział nową erę dla światowego sportu zimowego. Odniósł się także do sytuacji politycznej. "Misją igrzysk jest zawsze budowanie mostów, a nigdy budowanie murów. Apeluję do liderów światowej polityki - obserwując olimpijski rozejm dajcie szansę pokojowi" - zaznaczył działacz sportowy.

Pekin jest pierwszym miastem, które gościć będzie zarówno zimowe, jak i letnie igrzyska, które w stolicy Chin odbyły się w 2008 roku. To jednocześnie trzecie z rzędu igrzyska w Azji - po "białych" w Pjongczangu w 2018 roku i letnich w Tokio, które z rocznym poślizgiem odbyły się lipcu i sierpniu 2021. To także druga z rzędu największa sportowa impreza globu, która odbywa się w cieniu pandemii COVID-19, z powszechnymi testami, zabezpieczeniami i ograniczeniami oraz ograniczoną liczbą publiczności.

W tegorocznej rywalizacji na śniegu i lodzie weźmie udział niespełna 3 000 sportowców. W 15 dyscyplinach powalczą oni o rekordowe 109 kompletów medali.

Polskę będzie reprezentować 57-osobowa ekipa, z czego 28 zawodników to debiutanci. Dotychczasowy dorobek biało-czerwonych w zimowych igrzyskach to 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych.

Olimpijskie zmagania w Pekinie potrwają do 20 lutego.

Czytaj więcej:

Pekin: Ceremonię otwarcia przygotuje ten sam reżyser co w 2008 r., ale zapowiada innowacje

Pekin: Król zastąpi Czerwonkę w roli chorążego reprezentacji Polski

Pekin: Sztafeta z ogniem olimpijskim z Jackie Chanem pod Wielkim Murem

Pekin: Polscy skoczkowie zadowoleni z treningów, zachwyceni obiektem

Pekin: Stoch najlepszy na treningu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement