Barcelona 6-1 Rayo Vallecano: Lionel Messi 12-minute hat-trick

Mniej niż kwadrans - tyle potrzebował Messi (po lewej) na strzelenie trzech goli w dzisiejszym meczu. (Fot. Getty Images)
Lionel Messi and Luis Suarez fired Barcelona to the top of La Liga by scoring five of their six goals at the Nou Camp on Sunday.

Dotychczas Messi dzielił ten rekord z Portugalczykiem Cristiano Ronaldo z Realu. Łącznie we wszystkich rozgrywkach Argentyńczyk skompletował już 32 hat-tricki i również pod tym względem jest najlepszy w historii spośród zawodników hiszpańskich klubów - legendarny napastnik Athletic Bilbao Telmo Zarra odnotował ich 31, a Ronaldo ma 27.

Messi dogonił też Portugalczyka w klasyfikacji strzelców ekstraklasy w tym sezonie - obaj mają po 30 goli.

Zdobycie trzech dzisiejszych bramek zajęło mu mniej niż kwadrans. Pierwsza z nich padła w 56. minucie z rzutu karnego, który wykonywany był dwukrotnie - najpierw strzał Argentyńczyka obronił bramkarz Rayo, ale sędzia zarządził powtórkę, w której Messi był już skuteczniejszy. Kolejne trafienia zanotował w 63. i 68. minucie.

Pozostałe gole dla Barcelony zdobyli Urugwajczyk Luis Suarez (w piątej i 90+1. minucie) i Gerard Pique (49.). Honorowa bramka dla gości padła z rzutu karnego (81.), a wykorzystał go Alberto Bueno, który przed tygodniem pokonał bramkarza Levante cztery razy w ciągu kwadransa.

Obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę - czerwone kartki zobaczyli Brazylijczyk Dani Alves po stronie gospodarzy i Tito w ekipie rywali.

"Duma Katalonii" ma po tym zwycięstwie 62 punkty i o jeden wyprzedza Real, który w sobotę przegrał w Bilbao z ekipą Athletic 0:1. Zwycięską bramkę dla gospodarzy zdobył w 26. minucie strzałem głową Aritz Aduriz.

To drugi znaczący sukces ekipy z Kraju Basków w ostatnich dniach - w środę pokonała na wyjeździe Espanyol 2:0, a w dwumeczu - 3:1 i awansowała do finału Pucharu Hiszpanii. Rywalem będzie Barcelona.

Z kolei Real zdobył w ostatnich dwóch kolejkach tylko jeden punkt - przed tygodniem zremisował przed własną publicznością z zespołem Villarreal 1:1.

W sobotę najwięcej bramek - siedem - zobaczyli kibice na stadionie Deportivo La Coruna, które przegrało z Sevillą 3:4. Cały mecz w barwach gości rozegrał Grzegorz Krychowiak, który został ukarany żółtą kartką. Cezarego Wilka zabrakło za to w kadrze gospodarzy.

Wieczorem czyste konto zachował bramkarz Elche Przemysław Tytoń, a jego zespół pokonał u siebie Almerię 1:0.

W hicie tej kolejki dzisiaj wieczorem broniące tytułu Atletico Madryt podejmie Valencię. Wygrana pozwoliłaby gospodarzom zbliżyć się na cztery punkty do lokalnego rywala. Z kolei sukces gości sprawiłby, że wyprzedziliby oni mistrza w tabeli i awansowali na trzecie miejsce.