Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland is lacking these professions

Poland is lacking these professions
Służba zdrowia w Polsce to jeden ze sztandarowych przykładów mało atrakcyjnego miejsca pracy - lekarzy i pielęgniarek ubywa z roku na rok. (Fot. Getty Images)
This year, the labor market in Poland is short of employees from the medical, construction and production industries, informed the Personnel Service.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W 2021 r. zapotrzebowanie na zawody przesunie się z deficytu w stronę równowagi, co oznacza, że liczba wykwalifikowanych i chętnych do pracy kandydatów będzie w większym stopniu zbliżona do liczby miejsc pracy. Prognozowanych jest 29 zawodów deficytowych, o dwa mniej niż rok wcześniej, odpowiednio większa liczba zawodów zrównoważonych i jeden zawód nadwyżkowy w skali kraju - ekonomisty.

"Barometr zawodów to coroczna prognoza sytuacji w poszczególnych profesjach. Badanie łączy dane ilościowe z jakościową oceną rynkowych ekspertów, którymi są m.in. pracownicy powiatowych urzędów pracy. Stąd jest to przydatne narzędzie do planowania kariery zawodowej. Pokazuje bowiem pewne luki na rynku pracy lub wręcz przeciwnie, zawody, w których pracę znaleźć niezwykle trudno. Według definicji zawody nadwyżkowe to te, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania" – skomentował prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Nadwyżkę ekonomistów stwierdzono w 10 województwach. Zdaniem Inglota, nie oznacza to jednak, że ekonomiści nie mają czego szukać na polskim rynku pracy.

"Ekonomia to kierunek, który daje wiele możliwości. Absolwenci mogą znaleźć pracę m.in. w rachunkowości czy księgowości. Zatem nie jest tak, że każdy młody człowiek po ekonomii będzie miał trudności ze znalezieniem pracy. Zresztą jeżeli na ten kierunek idziemy z pasją, szansa powodzenia kariery zawodowej wzrasta" - wskazał.

Jego zdaniem, ci młodzi ludzie, którzy nie są przekonani do tego, że ekonomia to najlepszy wybór, powinni postawić na inne kierunki. "Aktualnie jednym z lepszych wyborów wydaje się m.in. informatyka, robotyka czy medycyna" - stwierdził ekspert.

W czterech województwach - kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim - na liście zawodów nadwyżkowych pojawiają się więcej niż dwa - oprócz ekonomistów, to pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, socjolodzy, filozofowie, historycy, politolodzy czy kulturoznawcy.

Czytaj więcej:

Analiza: W Polsce brakuje elektryków, spawaczy i pielęgniarek

Raport: Polskie pensje mogą dogonić średnią UE w 2038 r.

Eurostat: W grudniu Polska po Czechach z najniższym bezrobociem w UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement