Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Study: The length of leave is important for health and productivity

Study: The length of leave is important for health and productivity
Urlop, w trakcie którego pracownik może w pełni odciąć się od pracy, jest kluczem do jego wydajności. (Fot. Getty Images)
In the case of employees who are able to cut themselves off from their professional duties during the holidays, a sustained elevation of mood and an increase in the level of happiness are observed, according to the analysis of the Polish Economic Institute.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zwrócili uwagę analitycy PIE, odpoczynek zwiększa produktywność pracowników. Przypomnieli, że w latach 2012-2018 stabilnie rósł odsetek Polaków wyjeżdżających w celach turystycznych - z 46 proc. do 60 proc. (wyjazd z przynajmniej z jednym noclegiem). Najniższą wartość w historii pomiarów zanotowano w pandemicznym 2020 r. (39 proc.).

Z kolei średnia liczba dni spędzonych na wyjazdach wypoczynkowych lub turystycznych w 2021 r. wyniosła 13,4 dni, a w 2020 r. tylko 12,4 dni i była to najniższa wartość od 2003 r. Odsetek osób wyjeżdżających na długie wakacje (powyżej 7 dni) wyniósł w 2021 r. "tylko 27 proc, czyli mniej niż w latach 2014-2019". Jednocześnie badania przytoczone przez analityków pokazują, że im lepiej wypoczywamy, tym korzystniej dla nas i pracodawcy.

Jak zwrócono uwagę, odpoczynek m.in. poprawia kreatywność i zwiększa możliwości pracowników. Pracownicy korzystający z urlopów byli znacznie bardziej produktywni niż ci, którzy spędzali więcej czasu w pracy, a ich praca pochłaniała mniej wysiłku niż pracy wykonywana przed urlopem - wskazali analitycy, cytując badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group.

Natomiast w badaniu przeprowadzonym przez firmę E&Y oszacowano, że "każde dodatkowe 10 godzin wolnego zwiększa wydajność pracownika o 8 proc.".

Im lepiej wypoczywamy, tym korzystniej dla nas i pracodawcy. (Fot. Getty Images)

PIE zauważył, że analizując wpływ urlopu na subiektywne poczucie dobrobytu, zdrowie, motywację i produktywność pracowników należy uwzględniać nie tylko jego długość, ale też jakość, "polegającą m.in na umiejętności odłączenia się od firmy i swojej pracy, śledzenia projektów, odbierania telefonów, maili, uczestnictwa w spotkaniach".

"Wakacje sprawiają, że w przypadku pracowników, którzy potrafią odciąć się od obowiązków służbowych można zaobserwować trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia" - podkreślili analitycy.

Dodali, że wykorzystanie przynajmniej raz w roku dni wolnych od pracy "może obniżyć prawdopodobieństwo zgonu aż o 20 proc., a ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 30 proc.". Zwrócili uwagę, że w badaniach prowadzonych przez 20 lat przez Centers for Disease Control ustalono, iż u kobiet, które przynajmniej dwa razy w roku wyjeżdżały na wakacje, ryzyko wystąpienia ataku serca było osiem razy niższe niż u tych, które na wakacje wyjeżdżały nie częściej niż raz na sześć lat. "Urlop poprawia zdrowie, a czasem może uratować życie" - podkreślono.

Czytaj więcej:

Na wakacje bez testu do większości krajów UE

Dodatkowy bank holiday w UK może wpłynąć na osłabienie gospodarki

Tripadvisor wskazał najpopularniejsze atrakcje świata

Oslo, Berno, Helsinki: Tutaj najłatwiej zachować "work-life balance"

Co warto wiedzieć, wybierając się tego lata w podróż za granicę?

Sondaż dla "Super Expressu": Drożyzna zabiera Polakom wakacje

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 04.06.2024
    GBP 5.0403 złEUR 4.2923 złUSD 3.9448 złCHF 4.4067 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement