Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Study: 20% of vaccinated health workers who test positive suffer from long COVID

Study: 20% of vaccinated health workers who test positive suffer from long COVID
Badane osoby zaszczepiono wykazującym dużą efektywność preparatem Pfizera. (Fot. Getty Images)
Vaccinated Israelis who go on to contract the coronavirus experience it more mildly but can still suffer from so-called “long COVID” in significant numbers, a study published Wednesday suggests.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wskazują na to badania 1 497 pracowników opieki medycznej, jakie przeprowadzili specjaliści z Izraela z udziałem badaczy z Wielkiej Brytanii, Cypru oraz USA. Opublikowano je na łamach prestiżowego pisma medycznego "New England Journal of Medicine".

Badane osoby zaszczepiono wykazującym dużą efektywność preparatem mRNA Pfizer/BioNTech. Sprawdzono, że mimo zaszczepienia jedynie u 39 pracowników ośrodków medycznych doszło do zakażenia COVID-19.

Z analizy wynika, że do zakażenia doszło u osób, u których był niższy poziom przeciwciał neutralizujących w porównaniu do tych, którzy nie mieli infekcji SARS-CoV-2. Świadczy to o tym, że osoby te nieco gorzej zareagowały na szczepionkę. A jeśli doszło do infekcji, to przebieg choroby był łagodny lub wręcz bezobjawowy. Jedynie u 19 proc. zakażonych dolegliwości utrzymywały się ponad 6 tygodni.

"Niższy poziom przeciwciał neutralizujących u zaszczepionych koreluje z ryzykiem zakażenia oraz ilością wirusa. Nie zanotowano transmisji od osób zaszczepionych" - skomentował na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalista został niedawno powołany na członka Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2. To jedyny polski naukowiec zasiadający w tym gremium w charakterze indywidualnego eksperta.

Opublikowane przez NEJM badania prowadzono w okresie, kiedy dominował wariant Alfa (wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii). Tą odmianą koronawirusa zakażonych było 85 proc. osób, u których, mimo zaszczepienia, doszło u do infekcji. U 74 proc. zakażonych stwierdzono wysoki poziom wirusów (tzw. wiremię) w jakimś okresie infekcji. Jednak u żadnej zaszczepionej osoby nie doszło do powtórnego zakażenia.

Czytaj więcej:

Łączenie szczepionek AstraZeneca i Pfizer "daje aż 6-krotnie lepsze efekty"

Badania: Druga dawka szczepionki AstraZeneca nie zwiększa ryzyka zakrzepicy

Pfizer: Trzecia dawka szczepionki "silnie" zwiększa ochronę przed wariantem Delta

Badanie: Maseczki i dystans społeczny trzeba utrzymać, dopóki większość nie zostanie zaszczepiona

Badacze: Nowe nanociała blokują SARS-CoV2

Hiszpania wstrzymała testy kliniczne szczepionki przeciw Covid-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement