Menu

Aurora borealis visible in northern Poland

Aurora borealis visible in northern Poland
Zorza polarna nieczęsto gości w Polsce, dlatego to wyjątkowe wydarzenie dla wielu miłośników tego zjawiska... (Fot. Getty Images)
A solar flare was recently recorded on the Sun, and on Earth a geomagnetic storm and high-intensity aurorae were recorded. They were also visible in Poland - informed the Space Research Center of the Polish Academy of Sciences.
News available in Polish

W internecie można znaleźć zdjęcia zorzy polarnej, wykonane 26 lutego w północnych częściach Polski, na przykład w Międzyzdrojach, Chojnicach czy Kętrzynie. Jeśli ktoś zjawiska dotychczas nie widział, to będzie miał szanse na powtórkę podczas dwóch kolejnych nocy.

Jak wskazuje Centrum Badań Kosmicznych PAN, w sobotę 25 lutego odnotowano rozbłysk na Słońcu sklasyfikowany jako M3.7, czyli o średniej mocy. Już teraz można obserwować efekty tego zjawiska, w postaci burzy geomagnetycznej o sile G2, czyli umiarkowanej.

Jednak w nocy burza geomagnetyczna może nasilić się do stopnia G3, a wskaźnik zórz polarnych osiągnąć wartość Kp = 7, a to oznacza, że w Polsce mogą być szanse na dostrzeżenie zorzy polarnej także przez kolejnych kilka nocy. Im bardziej na północy naszego kraju się znajdujemy, tym te szanse są większe.

Zorza polarna to zjawisko świetlne występujące w górnej atmosferze naszej planety, w okolicach biegunów magnetycznych. Zazwyczaj zorze polarne możemy dostrzec za kołami podbiegunowymi, ale gdy warunki są sprzyjające (intensywna aktywność słoneczna i docierające do Ziemi koronalne wyrzuty masy od naszej gwiazdy), zdarza się je dostrzec też w niższych szerokościach geograficznych, także w Polsce.

Od Słońca nieustannie biegnie strumień naładowanych cząstek, tzw. wiatr słoneczny. Gdy na Słońcu zachodzą rozbłyski, strumień ten się zwiększa. Gdy wiatr słoneczny dociera w okolice Ziemi, natrafia na pole magnetyczne naszej planety, które powoduje odchylanie trajektorii cząstek. Cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego i wzbudzają atomy w atmosferze w obszarach okołobiegunowych. Skutkiem tego jest świecenie zorzowe spowodowane przez liczne linie emisyjne, szczególnie tlenu i azotu.

W kosmosie zorze polarne występują także na niektórych innych planetach. Zaobserwowano je na przykład na Jowiszu, Saturnie, Uranie, czy Neptunie. 

Czytaj więcej:

Zorza polarna na południu Anglii. Zjawisko będzie można obserwować także w najbliższych dniach

    Rates by NBP, date 15.05.2025
    GBP 5.0238 złEUR 4.2378 złUSD 3.7804 złCHF 4.5184 zł

    Sport