Menu

First-time buyers in England offered new homes at up to 50% off

First-time buyers in England offered new homes at up to 50% off
Brytyjski rząd planuje dostarczać w nadchodzących latach co najmniej 10 tys. nowych, tanich nieruchomości rocznie. (Fot. Getty Images)
First-time buyers in England will be able to apply for a discount of up to 50% on a new-build home under a government scheme.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzięki "First Homes", mieszkańcy Anglii mają możliwość zakupu nowo wybudowanej nieruchomości mieszkalnej z co najmniej 30-procentową zniżką w stosunku do ceny rynkowej.

Jednak rządowy program przeznaczony jest wyłącznie dla kupujących po raz pierwszy, a o rabat nie mogą ubiegać się gospodarstwa domowe o łącznych rocznych dochodach przekraczających £80 tys. rocznie (lub £90 tys. w Wielkim Londynie).

Co więcej, samorządy lokalne będą mogły wprowadzić własne kryteria, takie jak priorytetowe oferowanie nieruchomości kluczowym pracownikom, np. personelowi NHS, dostawcom czy pracownikom supermarketów.  Władze lokalne mogą też zaoferować większą zniżkę na dom (nawet 40-50 proc.), "jeśli będą w stanie wykazać taką potrzebę".

Domy zawsze będą odsprzedawane poniżej wartości rynkowej, ponieważ osoba, która zakupiła nieruchomość w ramach "First Homes", nie może jej się pozbyć za więcej niż £250 tys. (lub £420 tys. w Londynie). Dzięki temu, kolejny właściciel po części skorzysta na pierwotnie udzielonej zniżce.

Pierwsze nieruchomości w ramach "First Homes" pojawiły się w piątek w 11-tysięcznym Bolsover (hr. Derbyshire). Rząd zapowiedział, że do jesieni na rynku będzie kolejnych 1 500 tanich domów, a w nadchodzących latach planuje dostarczać "co najmniej 10 000 takich nieruchomości rocznie".

Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że popyt na domy po obniżonych cenach prawdopodobnie przewyższy podaż, co może wywołać walkę o nieruchomości w ramach programu "First Homes".

Więcej informacji na temat "First Homes" można znaleźć na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

Czytaj więcej:

Własny dom w UK za 5% depozytu? Wyjaśniamy, co się zmieni

"Puls Biznesu": Domy przegoniły mieszkania, działki przegoniły domy

Drugie domy w Polsce hitem na czas pandemii

Rusza program pomagający kupić pierwszą nieruchomość w UK

Ceny domów w UK rosły najszybciej od 17 lat

Anglia: Pod koniec maja zakończy się zakaz eksmisji

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement