Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Amazon shows ‘contempt’ for UK law over parcel thefts

Amazon shows ‘contempt’ for UK law over parcel thefts
Koncern Amazon na bakier z brytyjskim prawem? (Fot. Getty Images)
Amazon has been accused of showing contempt for UK consumer law by insisting that customers whose orders fail to arrive submit a police report in order to qualify for a refund.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wymóg posiadania raportu policyjnego w celu otrzymania zwrotu pieniędzy, gdy towar nie dotarł, może być sprzeczny z ustawą Consumer Rights Act - donosi "Observer".

Tygodnik przytacza historię wielu klientów, którzy utracili setki funtów po tym, gdy Amazon zażądał od nich okazania zgłoszenia sprawy niedostarczonego towaru na policję. Co więcej, miały miejsce także sytuacje, w których koncern odmawiał przyjęcia numeru referencyjnego przestępstwa.

Przesyłki Amazona często mogą zaginąć - lub zawierać niewłaściwy towar. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z brytyjskim prawem konsumenckim - które jest jednym z najsurowszych na świecie - to obowiązkiem sprzedawcy jest dopilnowanie, by kupujący otrzymał towar. W przypadku jakichkolwiek problemów to również sprzedawca ma obowiązek kontaktu z kurierem i wyjaśniania z nim jakichkolwiek sporów.

"Observer" zbadał skargę, w której poproszono klienta Amazona o uzyskanie numeru referencyjnego od policji w związku z niedostarczeniem paczki zawierającej towary o wartości ponad 70 funtów. Amazon przyznał wówczas, że było to podyktowane niewiedzą ich pracownika. 

Podobnych przypadków było jednak więcej. Zdarzały się także sytuacje, w których policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia - tłumacząc, że nie zajmuje się problemami z dostawami. To z kolei sprawiało, że Amazon odmawiał zwrotu pieniędzy, traktując własny regulamin wyżej niż ustawę Consumer Rights Act.

"Observer" przytacza sprawę Sandy Fraser, którą poproszono o złożenie raportu o przestępstwie po tym, jak otrzymała paczkę zawierającą przewód zasilający zamiast zamówionego komputera o wartości 1 184 funtów.

"Szkocka policja powiedziała mi wprost, że ponieważ kurier ma umowę z Amazonem, to nie wobec mnie popełniono przestępstwo, lecz wobec Amazona i to on powinien zgłosić sprawę" - wspomina poszkodowana.

"Amazon nalegał, aby potwierdzić to ze szkocką policją, ale odmówił spędzenia 20 minut potrzebnych na skontaktowanie się z ich infolinią. W końcu poprosiłam policję o przesłanie mi raportu w tej sprawie, który wysłałam do Amazona, ale tego również nie zaakceptowali" - dodaje.

"Observer" zwraca uwagę, że jeśli Amazon ma wątpliwości dotyczące uczciwości klienta, powinien zgłosić to na policję. Nie może jednak - pod jakimkolwiek pozorem - odmówić zwrotu pieniędzy.

Sam koncern przyznał, że we wszystkich opisanych przez "Observer" przypadkach doszło do uchybień w obsłudze klienta. Odmówiono jednak potwierdzenia, czy żądanie raportu policyjnego w przypadku zaginięcia towaru jest elementem polityki firmy.

Czytaj więcej:

USA: Rząd pozywa koncern Amazon za złamanie prawa antymonopolowego

Klienci Amazona w UK "masowo przekupowani" do pozostawiania pozytywnych recenzji

Amazon podwyższa stawki godzinowe wszystkim pracownikom w UK

Amazon zapowiada dostawy dronem w ciągu godziny w UK

Amazon, Expedia i Trustpilot wspólnie wypowiadają wojnę fałszywym recenzjom

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement