ATP tournament in Rome: defending champion Djokovic dropped out in the quarterfinals

Novak Djokovic przegrał z 20-letnim Duńczykiem Holgerem Rune. (Fot. Getty Images)
Defending champion Novak Djokovic of Serbia has dropped out of the quarterfinals of the ATP 1000 tournament on the courts in Rome. Yesterday, the tennis ranking leader lost to number seven seeded Dane Holger Rune 2:6, 6:4, 2:6.

Tym samym po raz pierwszy od 2004 roku w finale w Rzymie nie wystąpi Djokovic lub Rafael Nadal. Hiszpana z udziału w turnieju wykluczyła bowiem kontuzja.

Rune zaczął mecz od mocnego uderzenia i już w pierwszym gemie przełamał Djokovica. Kilkanaście minut później prowadził 5:1 i ostatecznie gładko wygrał pierwszego seta.

Drugą partię na ponad godzinę przerwał deszcz. Po przerwie lepiej prezentował się blisko 36-letni tenisista z Belgradu. Djokovic w szóstym gemie wreszcie przełamał rywala, w dziesiątym uczynił to ponownie i wyrównał stan meczu.

Decydujący set należał do Duńczyka, który zaczął go od wygrania czterech gemów i już do końca kontrolował wydarzenia na korcie.

To było trzecie spotkanie tych tenisistów i druga wygrana o 16 lat młodszego Rune. W ubiegłym roku wygrał w finale w Paryżu, a w 2021 w pierwszej rundzie US Open górą był Serb.

W półfinale Duńczyk zmierzy się albo z rozstawionym z numerem czwartym Norwegiem Casperem Ruudem, albo z Argentyńczykiem Francisco Cerundolo (24.).

Już przed startem turnieju w Rzymie było jasne, że w najbliższym notowaniu rankingu 22 maja Djokovic straci prowadzenie w światowym rankingu.

Liderem listy ATP zostanie Hiszpan Carlos Alcaraz, który w poniedziałek w stolicy Włoch niespodziewanie przegrał w trzeciej rundzie z zajmującym 135. miejsce w świecie Węgrem Fabianem Marozsanem 3:6, 6:7 (4-7).