Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'The Guardian': Sellafield nuclear site hacked by groups linked to Russia and China

'The Guardian': Sellafield nuclear site hacked by groups linked to Russia and China
Sellafield to zakład przerobu odpadów jądrowych w pobliżu miejscowości Seascale na wybrzeżu Morza Irlandzkiego w Kumbrii. (Fot. Getty Images)
The Sellafield nuclear waste reprocessing plant in north-west England was already hacked in 2015 by cybercrime groups with close links to Russia and China. It is still unclear whether the malware was removed from the system, 'The Guardian' daily revealed yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak dodaje gazeta, przeprowadzone przez nią dziennikarskie śledztwo wykazało, że zarówno sam fakt włamania do systemu, jak i jego potencjalne skutki, były konsekwentnie tuszowane przez personel wyższego szczebla w Sellafield.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie po raz pierwszy doszło do naruszenia systemów informatycznych, ale źródła, na które powołuje się "The Guardian" mówią, że po raz pierwszy wykryto je już w 2015 roku. Wówczas eksperci dostrzegli w sieciach komputerowych zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które może być wykorzystywane do szpiegowania lub atakowania systemów.

Gazeta dodaje, że nadal nie wiadomo, czy złośliwe oprogramowanie zostało wyeliminowane, a to może oznaczać, że niektóre z najbardziej wrażliwych działań Sellafield, takich jak przenoszenie odpadów radioaktywnych, monitorowanie wycieków niebezpiecznych materiałów i sprawdzanie ewentualnych pożarów, zostały naruszone.

Według źródeł jest prawdopodobne, że zagraniczni hakerzy uzyskali dostęp do najwyższych szczebli poufnych materiałów w zakładzie, który jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Jednak pełen zakres utraty danych i wszelkie bieżące zagrożenia dla systemów są trudne do oszacowania ze względu na fakt, że kierownictwo Sellafield przez kilka lat nie ostrzegało organów nadzoru jądrowego.

O problemach z cyberbezpieczeństwem pracownicy wyższego szczebla w Sellafield wiedzieli od co najmniej dekady, bo w raporcie z 2012 roku, z którym zapoznał się "The Guardian", ostrzeżono, że istnieją "krytyczne luki w zabezpieczeniach", którymi należy się pilnie zająć.

Jednak sskala problemu została ujawniona dopiero wtedy, gdy pracownicy zewnętrznej firmy odkryli, że mogą uzyskać dostęp do serwerów Sellafield i zgłosili to do Urzędu Regulacji Jądrowej (ONR).

"The Guardian" ujawnił również, powołując się na źródła w ONR, że Sellafield został w zeszłym roku objęty "specjalnymi środkami" za konsekwentne uchybienia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Uważa się również, że organ nadzorczy przygotowuje się do ścigania osób fizycznych za uchybienia w zakresie cyberbezpieczeństwa. ONR potwierdził, że Sellafield nie spełnia standardów cyberbezpieczeństwa, ale odmówił komentarza na temat naruszeń lub twierdzeń o "tuszowaniu".

Ujawnione informacje zdobyto w czasie prowadzonego od roku przez "The Guardian" śledztwa w sprawie cyberwłamań, skażenia radioaktywnego i toksycznej kultury pracy w Sellafield.

W Sellafield w przeszłości wytwarzana była energia jądrowa, natomiast obecnie jest on zakładem przerobu odpadów jądrowych; znajduje się tam m.in. największy na świecie skład plutonu.

Czytaj więcej:

Szef brytyjskiego wywiadu: Sztuczna inteligencja nie zastąpi żywych szpiegów

Dziennik "i": Brytyjskie MSZ zaatakowane przez chińskich i rosyjskich hakerów

UK: Aresztowano pięć osób, w tym troje Bułgarów, mających szpiegować dla Rosji

"The Times": Chiński szpieg stworzył na LinkedIn potężną sieć do wykradania tajemnic

Rząd UK nałożył sankcję na 11 członków rosyjskiej grupy hakerskiej

"The Times": Dwóch kandydatów na brytyjskich posłów mogło być chińskimi szpiegami

Francja: Szokujący raport o rosyjskich i chińskich szpiegach, którzy destabilizują kraj

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement