Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Migrant care staff in UK exploited and harassed by employers

Migrant care staff in UK exploited and harassed by employers
Pracownicy brytyjskich domów opieki są często fatalnie traktowani przez pracodawców. (Fot. Getty Images)
MIGRANT STAFF coming to the UK to take up jobs in social care are being forced to pay back thousands of pounds in fees, housed in sub-standard accommodation and even forced to share beds with colleagues, says UNISON, the public service trade union.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Aby zwrócić uwagę na tę sytuację, związek wystosował pismo do minister odpowiedzialnej za sektor opieki społecznej Helen Whately, w którym alarmuje o "znacznym wzroście" liczby doniesień o niedopuszczalnym traktowaniu pracowników z zagranicy przez pozbawionych skrupułów pracodawców.

W liście UNISON stwierdza, że wyzysk i "szokujące nadużycia", z jakimi spotykają się wykwalifikowani pracownicy z zagranicy - z których 58 000 przybyło do pracy w sektorze opieki w UK w ciągu 12 miesięcy do marca - często wiążą się z koniecznością zwrotu "kosztów relokacji", jeśli chcą zmienić pracę.

Pracodawcy z sektora opieki społecznej często żądają od imigrantów uiszczenia z góry wysokich prowizji w wysokości nawet do 15 000 funtów za znalezienie im pracy i zakwaterowania w Wielkiej Brytanii. Jednak wielu z nich trafia potem do lokali o niskim standardzie, a czynsz jest potrącany z ich pensji - twierdzi związek zawodowy.

W liście opisano konkretny przypadek, w którym pracodawca z domu opieki domagał się od pielęgniarki 14 000 funtów po tym, jak złożyła ona rezygnację z pracy. Pracownica ta zgłosiła wówczas skargę dotyczącą niewłaściwego traktowania i poziomu standardów opieki.

Niektórzy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za zaledwie część przepracowanych godzin lub byli narażeni na rasistowskie uwagi, nękanie i zastraszanie, jeśli złożyli skargę dotyczącą traktowania osób, którymi się opiekowali. Inni pracowali przez kilka miesięcy bez zapłaty od swoich pracodawców, którzy utrzymywali, że mają w ten sposób odpracować koszty szkolenia lub zakwaterowania.

Pracownicy opieki poinformowali UNISON, że oczekuje się od nich współdzielenia sypialni, a w niektórych przypadkach nawet łóżek. Pracodawcy nakazują im również, by z nikim nie rozmawiali o okolicznościach, w jakich znaleźli się w UK.

UNISON podkreślił w liście, że problem jest "systemowy", a zagraniczni pracownicy "zasługują na traktowanie z godnością i szacunkiem zgodnie z brytyjskim prawem pracy" i dlatego rząd ma "obowiązek podjąć interwencję". Jak dodano w liście, "zapewniłoby to sprawiedliwe traktowanie pracowników z zagranicy, którzy przybyli, aby pomóc w realizacji istotnych świadczeń publicznych".

W lutym 2022 r. rząd włączył "pracowników opieki" i "opiekunów domowych" do listy zawodów deficytowych obejmującej wykwalifikowanych pracowników. Umożliwiło to instytucjom z sektora opieki społecznej rekrutację na te stanowiska bezpośrednio z zagranicy. Zagraniczne pielęgniarki mogą również uzyskać wizy do pracy w opiece społecznej.

Czytaj więcej:

Wiele dzieci w UK nie otrzymuje niezbędnej pomocy z powodu niedoboru personelu opieki społecznej

Brytyjski minister: Biznes powinien stawiać na lokalnych pracowników, a nie na imigrantów

Rząd planuje cięcia w opiece społecznej. Angielskie gminy protestują

Londyn czwartym na świecie najdroższym miastem dla przyjeżdżających tu do pracy cudzoziemców

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement