Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": Poles now only look at rising prices

"Rzeczpospolita": Poles now only look at rising prices
Kryzys zmienił nawyki zakupowe Polaków w kraju. (Fot. Getty Images)
Poles are now only looking at rising prices. The importance of other shopping criteria is declining. In addition, more than 80 percent regularly reads advertising newspapers of the network to search for offers and plan purchases - we can read today in 'Rzeczpospolita'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta wskazuje, że rosnące ponad 20 proc. – czy nawet 50 w przypadku niektórych kategorii – ceny spowodowały już ogromne zmiany w zachowaniach Polaków. Zarobki - jak donosi "Rzeczpospolita" - nie rosną w takim tempie, więc większość jest zmuszona do oszczędzania, co przekłada się na znacznie uważniejsze i ostrożniejsze zakupy.

Z badania SW Research dla Grupy Blix – które przytoczyła "Rzeczpospolita" – wynika, że już 84,1 proc. przegląda gazetki promocyjne sieci handlowych minimum raz na tydzień; niemal co drugi robi to dwa, trzy razy w tygodniu, a 14 proc. – nawet codziennie.

Jak wynika z oficjalnych danych, Polacy regularnie przeglądają gazetki promocyjne, aby mieć rozeznanie cenowe przed zakupami. (Fot. Getty Images)

"W tym roku z powodu wysokiej inflacji będzie rosło znaczenie gazetek jako narzędzia służącego do optymalizacji wydatków. Taki trend był też mocno widoczny pod koniec 2022 r." – podkreśla, cytowany przez "Rzeczpospolitą", dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy Blix. "Natomiast w tym roku zmniejszy się rola publikacji jako źródła inspiracji do zakupów" – dodaje.

Gazeta wskazuje, że konsumenci muszą oszczędzać, a starają się to robić tak, aby minimalizować potencjalny wpływ na styl i jakość życia. "Szukają zamienników, polują na okazje. Takie zmiany zostaną z nami na długo – dodaje.

Już grudniowe badanie GfK pokazało, że cena to główne kryterium wyboru, została wskazana przez 43 proc. ankietowanych. Inne parametry – jak kraj pochodzenia, skład czy marka – systematycznie tracą na znaczeniu. I nie ma się co spodziewać, aby trendy wróciły na poprzednie tory zbyt szybko" - donosi "Rzeczpospolita".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.05.2024
    GBP 5.0055 złEUR 4.2529 złUSD 3.9244 złCHF 4.2996 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement