Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Poland and Great Britain see attempts by other countries to rewrite history"

"Poland and Great Britain see attempts by other countries to rewrite history"
Obaj premierzy podkreślili ogromne znaczenia stosunków między Wielką Brytanią a Polską i zauważyli, że jest wiele obszarów, na których oba kraje mogą działać razem. (Fot. Getty Images)
'Today, when historical truth so often becomes part of the political game, Poland and the United Kingdom see the attempts of other countries to rewrite history. That is why we will still be guarding the truth,' said Prime Minister Mateusz Morawiecki yesterday after talking to the head of the British government.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rozmowa telefoniczna szefów rządów Polski i Wielkiej Brytanii miała miejsce wczoraj. Morawiecki w swoim wpisie na Facebooku przypomniał o mijającej w piątek 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, o której rozmawiał z Johnsonem.

"Z Wielką Brytanią łączą nas więzy, których nie da się przerwać. Po wojnie – kiedy Polska wbrew swojej woli znalazła się w sowieckiej strefie wpływów – polski rząd na uchodźstwie za swoją siedzibę obrał właśnie Londyn. W Wielkiej Brytanii mieszkało wielu Polaków niepogodzonych z komunistycznym reżimem zainstalowanym w Polsce" - napisał szef polskiego rządu.

Wśród tematów rozmów z premierem Wielkiej Brytanii wymienił m.in. historię polskich lotników Dywizjonu 303.

"Podkreślam te momenty, bo to one wyznaczają drogę polsko-brytyjskiej przyjaźni. Nasze kraje zawsze znajdowały wspólny język. Również dziś jesteśmy adwokatami rozwoju gospodarczego, wolnego handlu i współpracy transatlantyckiej. Podziękowałem premierowi Johnsonowi również za jego tekst opublikowany w Rzeczpospolitej" - czytamy we wpisie na Facebooku szefa polskiego rządu.

"Dziś, kiedy prawda historyczna tak często staje się elementem politycznej rozgrywki, Polska i Wielka Brytania dostrzegają próby innych państw pisania historii na nowo. Dlatego wciąż będziemy stali na straży prawdy. Z szacunku dla ofiar i bohaterów II wojny światowej" - dodał Morawiecki.

W tekście opublikowanym w "Rzeczpospolitej" premier Wielkiej Brytanii napisał, że "najwspanialszym przejawem naszej przyjaźni jest obecność milionów Polaków w Wielkiej Brytanii".

"Doceniamy ich, cieszymy się, że są z nami, są nam bardzo bliscy" - napisał Johnson.

Premier Wielkiej Brytanii wspomniał również losy Dywizjonu 303 i podkreślał rolę "polskiego ducha narodowego" i współpracę polskich oddziałów z aliantami m.in. w walkach pod Monte Cassino, El Alamein czy pod Tobrukiem.

"Cieszymy się, że pomimo tragicznych wydarzeń, jakie przyniósł XX wiek, i usilnych prób wymazania jej z mapy, Polska jest dziś kwitnącym krajem w sercu Europy. Wielka Brytania jest dumna ze współpracy z Polską w wielu dziedzinach. Jesteśmy sojusznikami w NATO, coraz bardziej zacieśnia się współpraca naszych sił zbrojnych. Gdy piszę te słowa, brytyjscy żołnierze pełnią służbę na polskiej ziemi, pomagając strzec naszego wspólnego bezpieczeństwa" - napisał Johnson.

Brytyjski premier w rozmowie telefonicznej z Mateuszem Morawieckim podkreślił, że Polska była kluczowym sojusznikiem Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, a nasze siły walczyły ramię w ramię z nazistami na lądzie, morzu i w powietrzu. Wyraził ubolewanie, że premier Morawiecki i obywatele polscy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach 75. rocznicy zakończenia wojny w Europie, które zostały zaplanowane przed pandemią koronawirusa, i podkreślił ogromne uznanie, jakie Wielka Brytania ma dla poświęceń dokonanych przez Polskę.

Obaj premierzy podkreślili ogromne znaczenia stosunków między Wielką Brytanią a Polską i zauważyli, że jest wiele obszarów, na których oba kraje mogą działać razem, od bezpieczeństwa po kwestie handlowe - poinformowano.

Odnosząc się do epidemii koronawirusa Johnson zauważył, że wielu Polaków pracuje w Wielkiej Brytanii na pierwszej linii i podziękował im za całą ich niesamowitą ciężką pracę. Wezwał do globalnej walki z pandemią i wyraził nadzieję, że Polska będzie mogła dołączyć do wirtualnego Globalnego Szczytu Szczepień, który odbędzie się 4 czerwca w Wielkiej Brytanii, napisano w oświadczeniu Downing Street.

8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec trwającej sześć lat wojny.

Czytaj więcej:

Dowódca RAF oddał hołd polskim lotnikom

"The Times" przypomina losy mniej znanych polskich pilotów w barwach RAF

Dwiema minutami ciszy w UK uczczono Dzień Zwycięstwa

Królowa Elżbieta II: Przesłaniem Dnia Zwycięstwa jest, by nigdy się nie poddawać

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement