Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Poland - Ireland's East, Ireland just like Poland in Western Europe"

"Poland - Ireland's East, Ireland just like Poland in Western Europe"
Podczas spotkania została zaprezentowana prywatna kolekcja mundurów żołnierzy irlandzkich walczących podczas I wojny światowej. (Fot. Danny Boy/Londynek.net)
On Saturday, November 22 a conference devoted to the participation of the Republic of Ireland and Poland during the First World War took place in Dublin. The main topic were the similarities and differences between the two countries in the struggle for liberation and independence from foreign regimes.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej w centrum irlandzkiej stolicy odbyła się konferencja dotycząca wpływu "wielkiej wojny" na historię zarówno Irlandii, jak i Polski. Spotkanie „Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Polska i Irlandia w I wojnie światowej” zostało zorganizowane przez Discover Poland oraz Urząd Miasta Dublina. 

Dr Gabriel Doherty z Universytetu Cork stwierdził, że zarówno Irlandczycy, jak i Polacy ideologicznie wiązali z I wojną światową te same nadzieje: szybkie odzyskanie niepodległości spod jarzma obcych narodów. „To, co działo się w ówczesnej Irlandii, bardzo przypominało sytuację w ówczesnej Polsce. Tylko że my Irlandczycy mieliśmy jednego wroga, Brytyjczyków. Polacy natomiast musieli stawiać czoła aż dwóm wrogim wobec niej potęgom: Niemcom oraz Rosji” – rozpoczął zaproszony gość.

„Polska była od czasów rozbiorów podzielona przez obce mocarstwa. Ale i Irlandczycy byli podzieleni. Jedni byli za unią z Wielką Brytanią, inni chcieli niepodległej wyspy. Prawdopodobnie, gdyby wtedy Anglicy wycofali swoje wojska z Irlandii, mielibyśmy do czynienia z wojną domową” – uważa doktor.

„Polska była Irlandią Europy Wschodniej, tak jak Irlandia była Polską na Zachodzie – tak pisał Daniel O`Connell, członek parlamentu w dzienniku Freeman`s Journal w tamtych latach. To najlepiej odzwierciedla podobieństwa w oczekiwaniu na odzyskanie narodowej suwerennosci pomiędzy naszymi krajami” – podsumował Gabriel Doherty.

„Podobnie jak dla Irlandii, I wojna światowa była okazją, by nasz kraj wrócił do międzynarodowego towarzystwa” – rozpoczęła wykład dr Barbara Cieślik. „Sytuacja Polski tamtych lat była o tyle gorsza, iż nasze terytorium było teatrem walk I wojny światowej. A jako bracia Słowianie, walczący z sąsiednimi narodami o tę samą sprawę, walczyliśmy także przeciwko Rosji”.

Doktor Cieślik stwierdziła, że "wielka wojna" podzieliła ówczesnych Polaków. „Każda opcja polityczna w Polsce miała inną wizję państwa, stąd wciąż byliśmy tak bardzo podzielonym społeczeństwem” – dodała. 

„To Irlandczycy rozpoczęli I wojnę światową i ją zakończyli, ponieważ pewien irlandzki muzyk jako pierwszy wystrzelił swój nabój” – rozpoczął w sposób humorystyczny dr David McCallion z Irlandii Północnej. „Nasi rodacy zaciągali się masowo do wojska. Kobiety, rolnicy, a nawet zwykli pracownicy wstępowali w szeregi armii, by tylko móc bić się o wolność. Po jakimś czasie wszystkich olśniło, że nie ma komu w kraju pracować i cała nasza gospodarka stanęła w miejscu” – dodał gość.

„Irlandczycy walczyli o niepodległość także w Afryce, ale pozarażali się tyfusem i musieli spalić swoje mundury, zostając zupełnie nadzy” – podsumował groteskowo wykład David McCallion.

Ostatni z zaproszonych gości, Jabub Kasprzak, opowiadał o zaangażowaniu polskich wojsk podczas walk o niepodległość w sprzymierzonych armiach. „Polskie wojska walczyły na różnych frontach. Większość w armii francuskiej, ale także w Rosji z armią czerwonych. Ponieważ o wolność bili się także np. Czesi, na Syberii wraz z nimi walczyli i Polacy, Francuzi i Brytyjczycy. Polacy hart ducha pokazywali także u boku armii tzw. białych, którzy walczyli z bolszewikami na terenie ówczesnej Rosji” – poinformował Jakub Kasprzak.

„Polacy na wszystkich frontach walczyli o swoją niepodległość. Nie liczyło się ile krwi zostało straconej, lecz ilu zołnierzy zostało na końcu bitwy” – podsumował gość.

Podczas spotkania została zaprezentowana prywatna kolekcja mundurów żołnierzy irlandzkich walczących podczas I wojny światowej. Pokazano również okolicznościowe irlandzkie pamiątki z okresu wojny, a na olbrzymich planszach przedstawiono genezę jej wybuchu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.06.2024
    GBP 5.0181 złEUR 4.2817 złUSD 3.9501 złCHF 4.3756 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement