Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Post-pandemic stress syndrome

"Dziennik Gazeta Prawna": Post-pandemic stress syndrome
Pandemia wpłynęła na stan zdrowia psychicznego wielu ludzi. (Fot. Getty Images)
One in six people have felt the psychological effects of the pandemic. On average, depressive disorders increased by a quarter - OECD studies show the scale of the deterioration of well-being in EU countries. The situation is similar in Poland - writes 'Dziennik Gazeta Prawna' today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta przypomina, że "pierwsze efekty wpływu pandemii na stan psychiczny były widoczne już w pierwszych miesiącach 2020 r., czyli na początku pandemii".

"Wówczas szacowana częstość występowania objawów depresyjnych była ponaddwukrotnie wyższa w porównaniu ze stanem przed epidemią COVID-19, w co najmniej siedmiu krajach UE. Szczególnie dotknięte były trzy grupy - ludzie młodzi, osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Jak podkreślają autorzy raportu OECD, które sprawdzało, jak państwa poradziły sobie z pandemią, w szczególności młodzi zgłaszali znacznie wyższy poziom lęku i depresji podczas pandemii w porównaniu z ogólną populacją" - czytamy.

Dziennik podaje, że "wpływ pojawienia się COVID-19 na zdrowie psychiczne Polaków monitoruje m.in. Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego".

"Z badań uczelni wynika, że gdy wybuchła pandemia, najwyższe nasilenie przygnębienia i niepokoju, związanego prawdopodobnie z ogromnymi zmianami w stylu życia i ograniczeniami w realizacji własnych potrzeb, odczuły osoby młode w wieku 18-24 lata. Na dalszym etapie pandemii dotknęło to osoby coraz starsze. W efekcie żadna z grup wiekowych nie oparła się negatywnym skutkom. Eksperci UW gorszego stanu psychicznego upatrują w niepokoju, zmęczeniu i przeciążeniu - tu chodzi często o łączenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich oraz niepokój dotyczący sytuacji zawodowej i finansowej" - wyjaśnia.

Według gazety, "wpływ pandemii był tak duży, że doprowadził u wielu osób do wystąpienia objawów zaburzenia adaptacyjnego, czyli reakcji na nową sytuację, z którą sobie nie radzimy". "Depresję ujawniono u 26 proc. badanych, objawy lęku uogólnionego - u 44 proc., a u 2,4 proc. zdiagnozowano objawy stresu pourazowego. W efekcie po wykluczeniu objawów innych zaburzeń okazało się, że 14 proc. badanych spełnia kryteria zaburzenia adaptacyjnego" - informuje.

Czytaj więcej:

Anglia: Wzrost liczby osób z objawami psychozy jako skutek pandemii

Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników

Badanie: Właściciele psów radzą sobie lepiej psychicznie w pandemii

Połowa młodych mieszkańców Ziemi jest zestresowana z powodu zmian klimatycznych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement