Menu

Post-Brexit trade talks with EU on course to fail, Johnson warned

 Post-Brexit trade talks with EU on course to fail, Johnson warned
Johnson oczekuje wzmożenia prac nad umowami dotyczącymi wyjścia z Unii. (Fot. Getty Images)
Prime minister expected to press EU leaders to dedicate attention to faltering negotiations
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Obie strony twierdzą, że szanse na porozumienie w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach są niewielkie bez znacznych ustępstw zarówno ze strony Wielkiej Brytanii, jak i UE.

Johnson chce, by przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz rządy państw członkowskich UE poświęciły więcej uwagi negocjacjom z rządem brytyjskim. W razie braku umowy, handel towarami zostanie obłożony dodatkowymi opłatami celnymi.

Urzędnicy w Londynie i Brukseli poinformowali, iż w przyszłym tygodniu zasiądą do negocjacji za pośrednictwem wideokonferencji. O wznowieniu rozmów poinformowali szefowie zespołów negocjacyjnych Londynu i Brukseli - David Frost i Michel Barnier. 

Jeśli do czerwca nie będzie postępu w negocjacjach, Downing Street ostrzega przed odejściem od rozmów, aby przygotować się na wyjście ze Wspólnoty bez porozumienia. 

Barnier zarzucił Wielkiej Brytanii, że sprzeciwia się kwestiom o szczególnym znaczeniu dla UE: dostępie do brytyjskich wód dla europejskiej floty rybackiej oraz umowie o niepodważalności standardów środowiskowych, pracowniczych i społecznych.

Jeśli do czerwca nie będzie postępu w negocjacjach, Downing Street ostrzega przed odejściem od rozmów, aby przygotować się na wyjście ze Wspólnoty bez porozumienia. (Fot. Getty Images)

Brytyjski zespół negocjacyjny odrzucił taką ocenę sytuacji twierdząc, że umowy proponowane przez Brukselę nadmiernie wiązałyby Wielką Brytanię z przepisami Wspólnoty.

W kwestii współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, brytyjscy negocjatorzy twierdzą, że oferta UE opiera się na istniejących umowach, ale wiąże się z bezprecedensowymi zobowiązaniami, w tym bezpośrednią rolą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w rozstrzyganiu sporów.

Dwa obszary, w których prowadzone rozmowy nie wzbudzają większych trudności, to cywilna współpraca nuklearna i zaangażowanie Wielkiej Brytanii w programy UE. Wielka Brytania już wyraziła zainteresowanie udziałem w programie badawczo-naukowym "Horizon".

Coraz większe zaniepokojenie budzi natomiast wdrożenie przez Zjednoczone Królestwo protokołu, na mocy którego próbuje się uniknąć granicy z Irlandią Północną. Protokół wymaga kontroli towarów przewożonych tam z Wielkiej Brytanii.

"Konieczne są kontrole celne towarów przybywających do Irlandii Północnej, kontrole weterynaryjne, należy wprowadzić system VAT" - poinformował urzędnik UE.

Frost wykluczył przedłużenie okresu przejściowego. Wielka Brytania uważa, że ​​jest wystarczająco dużo czasu na uzgodnienie i ratyfikację umowy o wolnym handlu, jeśli UE zmieni swoje stanowisko.

Negocjatorzy mają nadzieję, iż mimo problemów wywołanych przez pandemię, uda się wypracować umowę handlową do końca roku, zgodnie z oczekiwaniami premiera Wielkiej Brytanii.

Od 31 stycznia UE i Wielka Brytania przeprowadziły tylko jedną rundę negocjacji, dwa kolejne spotkania zostały odwołane, a główni negocjatorzy – Frost i Barnier, odbywali kwarantannę po tym jak wykryto u nich koronawirusa. Obie strony pracowały w tym czasie nad "prawnymi i technicznymi aspektami najbardziej drażliwych punktów umowy".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement