Nie tylko Włosi kochają makaron... (Fot. Getty Images)

Jedzenie makaronu uszczęśliwia i odstresowuje!

Jedzenie makaronu uszczęśliwia i odstresowuje - to wnioski z badań, przeprowadzonych przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie. Regularne spożywanie dań z makaronu podobno poprawia jakość życia i samopoczucie.

Wyniki badań zostały opublikowane w międzynarodowym piśmie "Nauka o żywności i żywieniu".

Eksperci z zespołu kierowanego przez profesora psychologii klinicznej Francesco Pagniniego przeanalizowali psychologiczne i emocjonalne rezultaty konsumpcji makaronu.

Sondaż przeprowadzony w ramach tych badań wśród dorosłych Włochów wskazuje, że 41 procent z nich kojarzy makaron z rodziną. U ponad jednej piątej ankietowanych wywołuje on pozytywne emocje. 10 procent Włochów twierdzi zaś, że makaron daje poczucie przyjemności i "autentycznego szczęścia".

Spaghetti w gronie przyjaciół to pełnia szczęścia! (Fot. Getty Images)

Ponadto ustalono, że regularne jedzenie tego produktu przynosi efekt w postaci zmniejszenia stresu i ogólnej poprawy samopoczucia. Wynika to z tego, że pobudza on produkcję serotoniny znanej jako hormon szczęścia.

W sondażu udział wzięły osoby, które jedzą dania z makaronu co najmniej trzy razy w tygodniu.

"Nasze badania pokazują, że prosty gest wspólnego zjedzenia talerza makaronu może stworzyć trwałe związki emocjonalne i pozytywne uczucia" - zauważył profesor Pagnini.

"Według badań, żaden inny posiłek na bazie węglowodanów, taki jak ryż, chleb, pizza nie spowoduje takiego wzrostu poczucia szczęścia, jak makaron jedzony z innymi osobami. Dane wskazują, że połączenie makaronu i interakcji społecznej znacznie zwiększa poziom szczęścia" - podsumował.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9810
+0.0164
EUR
4.2864
+0.0022
USD
3.7756
+0.0202
CHF
4.6526
+0.0155
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu