Menu

Magia zamknięta w... kubku herbaty

Magia zamknięta w... kubku herbaty
Koneserzy potrafią docenić dobrą herbatę... (Fot. Getty Images)
Kubek gorącej herbaty, różnorodne, ziołowe napary - od wieków cenione są za swoje właściwości zdrowotne. Jednak już samo trzymanie w dłoniach kubka z gorącym naparem wpływa na nas kojąco.
Reklama

Japoński proces parzenia herbaty skrywa w sobie piękno prostoty. Każdy ruch, wykonywany z gracją i poszanowaniem tradycji, jest niczym kulinarna choreografia. Od stuleci herbacie przypisuje się niezwykłe właściwości. Badania wskazują, że sam fakt trzymania w dłoniach kubka gorącej herbaty wywołuje w nas przyjazne emocje.

Jak opisuje na łamach "The Guardian” dr Daniel Glaser, osoby trzymające w dłoniach kubek z ciepłym napojem są bardziej skore do hojności, są bardziej przyjazne. Czy herbata jest niczym napar dla duszy?

O magii herbaty mówi również w swoim felietonie Oprah Winfrey. Dziennikarka wspomina swoją podróż do Indii. Spotkała tam rodzinę, która zaprosiła ją do swojego domU, na który składało się jedno pomieszczenie.

"Gdy usiedliśmy razem na podłodze w ich salonie / kuchni / pokoju zabaw / sypialni, mąż sięgnął za skrawek materiału, który zasłonił większość ich nielicznych przedmiotów, wyjął zestaw do herbaty, który prawdopodobnie był w tej rodzinie od pokoleń i przygotował mi najbardziej niesamowitą herbatę, jaką kiedykolwiek piłam. Czy to ostra mieszanka przypraw, czy otwarte powitanie sprawiły, że stała się tak niezapomniana? Zapytałam mężczyznę, jak on to zrobił, ale on tylko się uśmiechnął i powiedział rzeczowo: Herbata jest po prostu częścią naszego życia".

Oprah jest miłośniczką dobrej herbaty... (Fot. Getty Images)

Oprah wspomina, że po tej podróży herbata stała się częścią również jej życia. "Szukałam idealnej mieszanki przypraw - pieprzu i imbiru, kardamonu i cynamonu, czarnej herbaty, białej herbaty, płatków róż i skórek pomarańczy i cytryny - tak, jak niektóre kobiety szukają swojego charakterystycznego zapachu" - opisuje.

"Jest pewne piękno, poczucie porządku, które zaczęłam odkrywać w procesie parzenia herbaty. Budzę się każdego dnia, modlę się lub medytuję, a potem zaczynam parzyć herbatę. Kiedy jest gotowa, moja głowa się oczyszcza. Lubię, kiedy para się unosi i znika; drzewny, cytrusowy, korzenny, kwiatowy zapach; sposób, w jaki półprzezroczysty bursztynowy kolor zmienia się w kremowy beż wraz z dodaniem mleka" - opisuje. Oprah przyznaje, że zawsze używa tego samego kubka.

"A kiedy jestem w domu, herbata to coś, czym uwielbiam się dzielić. Mam nadzieję, że niosę ducha gościnności, pokory i wielkoduszności, które ta wspaniała rodzina w Indiach ofiarowała mi w ich skromnym, pełnym miłości domu" - dodaje gwiazda. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.08.2020
GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

Sport


Sport

Reklama