O jazzie nad Wartą. Fenomen Małej Akademii Jazzu
A przecież stolica województwa lubuskiego nie rozbrzmiewa jedynie odgłosami silników motorów na stadionie im. Edwarda Jancarza. Jest także oazą dla muzyki wprost zza oceanu - jazzu. Muzyki, którą pokochali tu nie tylko dorośli, ale także i młodzież. A wszystko to za sprawą Bogusława Dziekańskiego i jego inicjatywy dla uczniów szkół podstawowych i średnich, czyli “Małej Akademii Jazzu”.
Słynna MAJ kształci dzieci i młodzież nieprzerwanie od 1986 roku, co tworzy to przedsięwzięcie swego rodzaju fenomenem edukacji muzycznej w skali krajowej, ale i rozsławia działania gorzowskich muzyków poza granicami Polski.
Mało kto bowiem spodziewał się, że młodzi tak ochoczo zaangażują się w cykl zajęć prezentujących jazz nie tylko od strony teoretycznej (przedstawienie charakterystyki gatunku i genezy jego narodzin), ale i praktycznej, czyli poprzez kameralne występy muzyków w szkolnych aulach i salach gimnastycznych. Sam program obejmuje dwa lata nauczania i stale ewoluuje zgodnie z potrzebami dorastającej młodzieży.
Pierwszy rok poświęca się jazzowi klasycznemu i prezentacji tradycyjnych instrumentów, drugi rok to już jednak prawdziwa wariacja na temat muzyki - pokazywane są wówczas nowoczesne techniki gry na rzadko spotykanych instrumentach.
Zajęcia odbywają się aktualnie w gorzowskich podstawówkach, w kilku miejscowych liceach (I, II, III i IV LO) oraz w Zespole Szkół Elektrycznych, więc dla muzyków nie lada wyzwaniem jest dopasowanie tematyki zajęć do wieku i wrażliwości muzycznej uczniów.
Mimo to czterdzieści pięć minut gry na instrumencie przerywanej komentarzami profesjonalistów w dziedzinie jazzu zachęca młodzież do aktywnego uczestnictwa w interaktywnych lekcjach - dzieci mają okazję zagrać na prostych instrumentach, wspólnie wybijać rytm lub eksperymentować z technologicznymi nowinkami przedstawianymi przez wykładowców Akademii.
Niejednokrotnie Bogusław Dziekański, który sprawuje pieczę nad tym przedsięwzięciem, zaprasza również młodzież na koncerty w Jazz Clubie “Pod Filarami”, by nawet poza godzinami lekcyjnymi prezentować im kulturalną stronę miasta i zapoznawać z lokalnymi muzykami, którzy rozwinęli swoje umiejętności m.in. dzięki działalności Małej Akademii Jazzu.
Wychowankowie tej inicjatywy - Adam Bałdych, Marek Konarski czy Bartek Pernal - regularnie występują na lokalnych scenach, kontynuując jazzowe tradycje zapoczątkowane przez Bogusława Dziekańskiego jako kolejne pokolenie gorzowskich jazzmanów.
Jednak żeby nie było wątpliwości, Akademia - mimo swej nazwy - nie zamyka się tylko na jeden gatunek i nie stroni od postępu. Wykwalifikowana kadra Małej Akademii to istna hybryda klasycznej muzyki jazzowej i jej współczesnej odsłony. Z jednej strony swoje umiejętności uczniom prezentują doświadczeni wykonawcy z całej Polski zajmujący się na zajęciach przede wszystkim jazzem i bluesem w jego podstawowej formie jak Krzysztof Piasecki (gitara) czy Marek Kazana (saksofon, klarnet).
Z drugiej jednak wśród całej plejady nazwisk można znaleźć muzyków-rewolucjonistów jak Dominik Rosłon, który zadziwia młodzież techniką gry na elektronicznym wibrafonie łączącym to, co generacja Z lubi najbardziej - muzykę i technologię. Bogusław Dziekański bez wątpienia znalazł drogę, by dotrzeć nawet do najmłodszych gorzowian z jasnym przesłaniem - jazz łączy pokolenia.
Istnieje zatem szansa, że kiedy następnym razem ktoś zada im pytanie, z czym w aspekcie kulturalnym kojarzy im się ich miasto, odejdą od schematyczności i wspomną ten niekonwencjonalny sposób kształcenia muzycznej wrażliwości u tutejszych uczniów. Inicjatywa Bogusława Dziekańskiego i współpracujących z nim artystów zdaje się owocować odnalezieniem wielu obiecujących, młodych muzyków dla lubuskiej sceny jazzowej, rockowej i rapowej, którzy być może w przyszłości będą swoimi nazwiskami promować rodzimy region.
Z roku na rok MAJ rozkwita więc jeszcze bardziej, zaglądając do kolejnych szkół, aby prezentować ich uczniom tajniki jazzu.
Tekst ukazał się w magazynie Młody Lubuszanin nr 1/2023.
UWAGA!
Mała Akademia Jazzu po raz pierwszy odbędzie się w Londynie! Pomysłodawca i założyciel, Bogusław Dziekański, wraz z saksofonistą Markiem Konarskim i pianistą Tomaszem Zyrmontem poprowadzą to unikatowe wydarzenie skierowane do dzieci i młodzieży.
Więcej informacji oraz link do biletów można znaleźć w dziale WYDARZENIA na naszej stronie.
Londynek.net jest patronem medialnym Małej Akademii Jazzu w Londynie.