Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Vaccinated people on arrival in the UK will be able to do rapid testing instead of PCR

Vaccinated people on arrival in the UK will be able to do rapid testing instead of PCR
Anglia wprowadza kolejne ułatwienie dla zaszczepionych podróżnych. (Fot. Getty Images)
Fully vaccinated for Covid-19, those arriving in or returning to England from countries not on the so-called red list will be able to take rapid antigen tests for coronavirus on arrival instead of more expensive PCR-type tests from 24 October, the UK government has announced.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wyjaśniono, pasażerowie będą musieli zrobić zdjęcie z wynikiem testu oraz numerem referencyjnym zamówienia i odesłać je do dostawcy testów, od którego go zamówili, aby zweryfikować wynik. Alternatywnie będzie można zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach. Lista zatwierdzonych prywatnych dostawców testów opublikowana zostanie na stronach internetowych brytyjskiego rządu 22 października. Jeśli u danej osoby szybki test wykazał obecność koronawirusa, będzie ona musiała wykonać test typu PCR, ale bezpłatnie.

Zmiany dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów, których programy szczepień są uznawane przez brytyjski rząd (obecnie jest to ok. 100 krajów, w tym wszystkie z Unii Europejskiej) i przyjeżdżających do Anglii z innych państw niż siedem znajdujących się na czerwonej liście podróżnej.

Osoby niezaszczepione po przyjeździe z krajów spoza czerwonej listy nadal muszą wykonywać dwa testy PCR - w drugim i ósmym dniu pobytu - oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu. Natomiast wszystkie osoby wracające z krajów z czerwonej listy - niezależnie od tego, czy są zaszczepione, czy nie - oprócz tych dwóch testów zobowiązane są do odbycia 10-dniowej, płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych hoteli.

Ogłoszone przez brytyjski rząd zmiany odnoszą się do przyjazdów do Anglii, bo wymogi dotyczące przyjazdów do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej ustalają ich rządy, choć zwykle dostosowują się one do zasad wprowadzanych w Anglii.

To kolejna w ostatnim czasie zmiana ułatwiająca podróżowanie. Na początku października oznaczenie krajów trzema kolorami - zielonym, żółtym i czerwonym - w zależności od sytuacji epidemicznej zastąpione zostało jedną czerwoną listą, która została skrócona do zaledwie siedmiu państw. Ponadto w pełni zaszczepione osoby przyjeżdżające do Anglii i Irlandii Północnej nie muszą już wykonywać testów przed wylotem.

Czytaj więcej:

BBC: Jedna trzecia podróżnych mogła złamać zasady kwarantanny

Od października prostsze i złagodzone zasady wjazdu do Anglii

Rząd UK złagodził ograniczenia podróży do 32 krajów

Podróżni w UK będą zmuszeni do sfilmowania się, gdy robią test? Rząd podzielony

Brytyjska "czerwona lista" podróży skrócona z 54 do 7 państw

Niemcy: Darmowe testy na obecność koronawirusa kosztowały państwo 5,2 mld euro

EasyJet: Rządowe zmiany w podróżach to "krok we właściwym kierunku"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement