Menu

World Cup in ski jumping: Poland was second in Zakopane, Austria won

World Cup in ski jumping: Poland was second in Zakopane, Austria won
Dzisiaj w Zakopanem Polaków pokonali Austriacy. (Fot. Getty Images)
Poland took second place in the team competition of the World Cup in ski jumping in Zakopane. The Austrians won and the Norwegians came third. Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała and Dawid Kubacki performed in the white-and-red team.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Austria wyprzedziła Polskę o 8,9 pkt, a Norwegię o 16,4.

Po ostatnich występach biało-czerwoni byli faworytami i długo rywalizacja przebiegała po ich myśli. Na półmetku mieli 21,8 pkt przewagi nad Austrią, a w drugiej serii ponownie dobrze skoczyli Żyła oraz Stoch i przewaga jeszcze wzrosła.

Wszystko zmieniło się po skoku Stękały. 25-latek był najlepszym z Polaków w pierwszej serii, w której uzyskał 137 m. W finale wylądował jednak aż 21,5 m bliżej. W tym momencie na prowadzenie wyszli Austriacy, a Kubacki już nie zdołał zniwelować powstałej wówczas straty. On w drugiej próbie skoczył 133,5 m, a wygraną Austriaków przypieczętował Daniel Huber - 135 m.

"Takie są właśnie skoki. Niczego nie można być w nich pewnym, a jeden gorszy skok może zaważyć na wyniku całej drużyny" - skomentował na antenie TVP Sport prezes PZN Apoloniusz Tajner.

Niespodzianką była dopiero szósta lokata Niemców. Zawiedli praktycznie wszyscy podopieczni trenera Stefana Horngachera. W nieoficjalnej indywidualnej klasyfikacji najlepszym z nich był 14. Markus Eisenbichler.

Najwięcej punktów dla swojej drużyny zdobył Austriak Daniel Huber. Drugi wynik był dziełem Norwega Markusa Lindvika, a trzeci Piotra Żyły.

To był drugi w tym sezonie PŚ konkurs drużynowy. Na inaugurację w Wiśle również wygrali Austriacy. Biało-czerwoni zajęli wówczas trzecie miejsce, a na drugim znaleźli się Niemcy.

Polacy utrzymali prowadzenie w Pucharze Narodów. Drugich Norwegów wyprzedzają o 68 punktów.

Dzisiaj w Zakopanem organizatorzy świętowali mały jubileusz. Był to bowiem 50. w tym mieście konkurs Pucharu Świata. Dziewięć z nich było drużynowych, a Austriakom na Wielkiej Krokwi udało się zwyciężyć po raz pierwszy. Najwięcej triumfów - cztery - mają na koncie Niemcy (2015, 2017, 2019 i 2020). Dwukrotnie wygrywali Słoweńcy (2013 i 2014), a raz również Polacy (2018) i Norwegowie (2016).

Na jutro w Zakopanem zaplanowano konkurs indywidualny.

Wyniki:

1. Austria 991,2 pkt (Michael Hayboeck, Jan Hoerl, Philipp Aschenwald, Daniel Huber)

2. Polska 982,3 (Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki)

3. Norwegia 974,8 (Daniel-Andre Tande, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik, Robert Johansson)

Klasyfikacja Pucharu Narodów (po 15 zawodach):

1. Polska 2748 pkt

2. Norwegia 2680

3. Niemcy 2186 

Czytaj więcej:

PŚ w skokach: Wielka Krokiew przygotowana do zawodów

PŚ w skokach: Kraft nie wystąpi w Zakopanem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement