Menu

Worcester: The first Pole to receive a prestigious award from the mayor

Worcester: The first Pole to receive a prestigious award from the mayor
39-letni Tomasz Wiśniewski od lat aktywnie wspiera lokalne społeczności w Worcester. (Fot. worcesternews.co.uk/screenshot)
39-year-old Tomasz Wiśniewski from Worcester became the first Pole in Worcester to receive the prestigious Mayor's Best of Worcester Award from the mayor himself. The Pole was recognized for his work for the benefit of local communities in Worcester with a population of 100,000.
Advertisement
News available in Polish

Tomasz Wiśniewski, założyciel organizacji Worcester Polish Association, odebrał swoją nagrodę - Mayor's Best of Worcester Award - w sobotę, 19 września. 

Coroczne rozdanie nagród zostało zapoczątkowane cztery lata temu przez ówczesnego burmistrza Worcester - Alana Amosa. W tym roku nagrody wręczył nowy burmistrz Allah Ditta, który również w pełni popiera inicjatywę - donosi portal Worcester News.

Tomasz Wiśniewski zorganizował w ubiegłym roku pierwsze w mieście obchody Polish Heritage Days, podczas których upamiętniono Polaków, którzy zginęli w obronie Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. Obchody pozwoliły również podkreślić wkład, jaki wnosi dziś polska społeczność w życie mieszkańców Worcester.

Polak, który pochodzi z Poznania, ale od 13 lat mieszka w Worcester, odebrał nagrodę w towarzystwie swojej żony Angeliki i siedmioletniej córki Jessiki.

"Powiedziano mi, że jestem pierwszym Polakiem, który otrzymał prestiżową nagrodę Mayor’s Best of Worcester Award. Byłem niezwykle dumny, gdy to usłyszałem. Przez ostatnie 13 lat starałem się pomagać i współpracować nie tylko ze społecznością polską, ale ze wszystkimi społecznościami w Worcester, w Wielkiej Brytanii i zagranicą, ze wszystkich środowisk etnicznych. Jestem zaszczycony otrzymaniem tej nagrody" - przekazał Polak. 

Burmistrz Allah Ditta docenił wkład Polaków w mieście Worcester. (Fot. Twitter/@Guildhall_Worc)

"(Otrzymanie nagrody - przyp. red.) to nie tylko docenienie pracy, którą wykonałem, ale także wkładu, jaki społeczność polska wniosła do miasta Worcester i do Wielkiej Brytanii - jest to dla mnie osobiście bardzo ważne. Przyjmuję tę nagrodę w ich imieniu" - przekazał Tomasz Wiśniewski.

"Chciałbym zadedykować tę prestiżową nagrodę mojemu tacie, który zmarł w grudniu 2019 roku, mojej mamie, mojej żonie, mojej wspaniałej córce i bratu" - dodał Polak.

Autor nagród i były burmistrz miasta - Alan Amos - podkreślił, że każdego roku kategorie nagród są tak dostosowywane, aby były jak najistotniejsze dla społeczności, których wkład powienien być doceniony i zauważony.

"Celem jest uznanie ludzi, którzy robią wszystko, co w ich mocy, by pomagać innym ludziom w społeczności na zasadzie dobrowolności" - wskazał. Dodał, że w związku z tym w tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę za wkład dla społeczności LGBT.

Oddzielną nagrodę otrzymała również szkoła Pitmaston Primary School za wsparcie, jakim otoczyła chorego na białaczkę ucznia szkoły.

Czytaj więcej:

UK: Pisarz polskiego pochodzenia nominowany do Nagrody Bookera

Nowe zasady przyznawania Oscarów. Więcej reprezentacji mniejszości

Robert Lewandowski nominowany do nagrody "Piłkarz Roku UEFA"

Szczur otrzymał medal za odwagę za wykrycie min w Kambodży

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement