Menu

Spain to build camp for migrant strawberry pickers

Spain to build camp for migrant strawberry pickers
"170 pracowników żyje w nieludzkich warunkach". (Fot. Getty Images)
Spanish soldiers have been sent to build a camp for migrant strawberry pickers after a U.N. official criticised authorities for allowing seasonal farm workers to live in 'inhumane' conditions, the government said on Saturday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformował portal "El Foro de Ceuta", od kilku tygodni przedstawiciel ONZ ds. ubóstwa i praw człowieka Olivier De Schutter apelował do władz hiszpańskich oraz do wspólnoty międzynarodowej w sprawie bardzo złych warunków, w jakich żyją sprowadzani do zbiorów truskawek imigranci.

Przed wydaniem przez władze Hiszpanii zgody na budowę obozu, który powstanie w prowincji Huelva, De Schutter alarmował, że "miejsca i warunki, w których żyją imigranci na plantacjach truskawek, są nędzne, co może prowadzić do przypadków śmierci". Wyjaśnił, że większość z tych osób została pozbawiona dostępu do wody i elektryczności.

Przedstawiciel ONZ przypomniał, że trzy miejsca, w których mieszkali pochodzący z zagranicy zbieracze truskawek, spłonęły w ostatnich tygodniach w pożarach. De Schutter oskarżył też lokalne władze o zignorowanie informacji, że "170 pracowników zarobkowych żyje w nieludzkich warunkach".

Belgijski prawnik przypomniał, że przez ponad miesiąc jego wcześniejsze apele o zapewnienie godnych warunków mieszkaniowo-sanitarnych były ignorowane także przez rząd Hiszpanii.

"To bardzo poważny problem humanitarny, który dotychczas był lekceważony" - ocenił De Schutter, ujawniając, że wśród zawiadomionych przez niego instytucji hiszpańskich jest rzecznik praw obywatelskich.

Według hiszpańskich mediów, wśród imigrantów pracujących na plantacjach truskawek w Andaluzji przeważają obywatele Maroka, głównie kobiety.

Czytaj więcej:

Brytyjczycy sprowadzają samolotami pracowników z Rumunii

Jeremy Clarkson domaga się, by brytyjska żywność była droższa

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement