Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The great cost of Facebook crash. "This is just the beginning of trouble"

The great cost of Facebook crash. "This is just the beginning of trouble"
W kilka godzin Mark Zuckerberg, właściciel Facebooka, zubożał o 6 mld dolarów... (Fot. Josh Edelson/AFP/Getty Images)
The lack of access to social media has caused many companies to stop working. The digital giant also suffered losses. However, this is only the beginning of Facebook's troubles - the Polish daily 'Rzeczpospolita' reports.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Wielogodzinny problem z dostępem do usług Facebooka, Messengera, WhatsAppa oraz Instagrama i konsekwencje tego zdarzenia - od braku dostępu do komunikacji online z najbliższymi czy klientami po faktyczne zamrożenie działalności wielu firm opierających biznes na tych platformach - to zdaniem ekspertów sygnał ostrzegawczy. Poniedziałkowa awaria dała bowiem przedsmak tego, jak może się skończyć niekontrolowany rozrost cyfrowych gigantów" - podaje  "Rzeczpospolita".

Zdaniem cytowanego przez gazetę Dariusza Jemielniaka z Akademii L. Koźmińskiego, awaria Facebooka nie będzie miał efektu społecznego i nie sprawi, że użytkownicy zaczną ostrożniej podchodzić do mediów społecznościowych. "Jednak w praktyce jedynym czynnikiem, który może coś zmienić, a który jest dawno spóźniony, jest uregulowanie rynku" - ocenia Jemielniak.

Z wyliczeń przedstawionych przez "Rz" wynika, że Mark Zuckerbeg, właściciel FB, stracił na awarii 6 mld dolarów. Straty reklamowe FB są szacowane na 80 mln dolarów, a wiele firm będzie się zastanawiać, jak w przyszłości uniknąć podobnych strat.

"Rz" wskazuje, że przedsiębiorcy "mogą wystąpić o odszkodowanie, ale FB ograniczył umownie swoją odpowiedzialność do... 100 USD, a o sprawiedliwość polskie firmy musiałyby ubiegać się w Irlandii".

Awaria Facebooka to kolejny problem jej właściciela, Marka Zuckerberga. "Kilka dni wcześniej w Senacie USA odbyło się przesłuchanie w sprawie negatywnego wpływu Instagramu na dzieci. W niedzielę program 60 Minutes wyemitował zaś materiał, w którym Frances Haugen, sygnalistka z Facebooka, ujawniła, jak platformy są wykorzystywane do szerzenia nienawiści, przemocy i dezinformacji, a koncern próbuje ukrywać te dowody" - przypomina gazeta.

Czytaj więcej:

Warren Buffett wyprzedził szefa Facebooka w rankingu najbogatszych

Telegram "może być najbardziej niebezpiecznym komunikatorem na świecie"

Raport NGO: Facebook i Google reklamowały tabletki "odwracające aborcję"

Założyciel Wikipedii: Facebook i Twitter "powinny korzystać z moderatorów-ochotników"

Senat USA: Facebook próbuje uzależniać dzieci od swoich produktów, które im szkodzą

Globalna awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Dlaczego nie działały?

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.06.2022
  GBP 5.4215 złEUR 4.6809 złUSD 4.4533 złCHF 4.6611 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement