Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Richest people in the world: Warren Buffett is now worth $100 billion

Richest people in the world: Warren Buffett is now worth $100 billion
Majątek 90-letniego inwestora przekroczył 100 miliardów dolarów. (Fot. Getty Images)
Warren Buffett, CEO of Berkshire Hathaway, stretched his net worth to $100 billion on Thursday, making him the sixth richest person in the world.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Do ostatnich zmian w czołówce rankingu najbogatszych przyczyniły się rekordowe notowania Berkshire Hathaway oraz obawy inwestorów względem spółek technologicznych związane z działaniami podejmowanymi przez administrację prezydenta USA Joego Bidena.

Chodzi m.in. o doniesienia amerykańskich mediów dotyczące przygotowań do mianowania do Federalnej Komisji Handlu (FTC) Liny Khan, znanej krytyczki Big Tech. Jest to interpretowane jako zagrożenie dla pozycji takich firm, jak Facebook, Alphabet (spółka matka Google'a), Apple czy Amazon, co znajduje odzwierciedlenie w ich notowaniach.

Tymczasem Berkshire Hathaway cieszy się wzrostami. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wycena akcji konglomeratu Buffetta rosła po tym, jak w końcu lutego w corocznym liście do inwestorów poinformował o zysku za IV kw. ub. roku w wysokości 35,8 mld dolarów. Po tym ogłoszeniu wartość akcji klasy A Berkshire Hathaway w szczytowym momencie osiągnęła poziom 407,7 dolarów za walor. Akcje klasy B uplasowały się cenowo na poziomie 263,9 dol. - poinformowała agencja Associated Press.

Według agencji Bloomberga, dzięki ostatnim zmianom na amerykańskiej giełdzie majątek Buffeta - prezesa i największego udziałowcy Berkshire Hathaway - powiększył się od początku roku o ok. 12,8 mld dolarów. W rezultacie 90-letni inwestor plasuje się obecnie na piątym miejscu aktualizowanej na żywo listy miliarderów serwisu "Forbesa". Na szóste miejsce w tym zestawieniu spadł natomiast założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, którego majątek miał według mediów zmaleć od początku roku o ok. 3 mld dolarów.

Oparta na odmiennej od stosowanej przez "Forbesa" metodologii własna lista najbogatszych agencji Bloomberga nadal uznaje majątek Zuckerberga za większy niż Buffetta, choć różnica między nimi nie przekracza 1 proc. i zmniejsza się. Oba serwisy zgodnie wskazują natomiast twórcę koncernu Amazon Jeffa Bezosa za najbogatszego na świecie, mimo iż jego majątek miał stopnieć od początku 2020 r. o ok. 10,6 mld dolarów. Jego fortuna ma obecnie sięgać 180 mld dolarów.

AP zauważa, że majątek Buffetta - dawniej najbogatszego człowieka świata - byłby dziś dużo większy, gdyby nie regularne datki miliardera składane na rzecz kilku organizacji charytatywnych od 2006 r., przekraczające według niego 37 mld dolarów. 

Berkshire Hathaway to amerykański konglomerat ponad 90 firm, w tym spółki kolejowej BNSF i firmy ubezpieczeniowej Geico. Spółka posiada również znaczne udziały w innych koncernach, m.in.: Apple, Coca-Cola, Bank of America czy American Express.

Czytaj więcej:

Lewis Hamilton najbogatszym sportowcem na Wyspach Brytyjskich

Elon Musk jest już bogatszy niż Mark Zuckerberg

Elon Musk najbogatszym człowiekiem świata. Wyprzedził Jeffa Bezosa

Oxfam: Zarobki 10 najbogatszych ludzi wystarczyłyby na szczepionki dla wszystkich

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement