Menu

'No reason to think' South African variant will become dominant strain in UK

'No reason to think' South African variant will become dominant strain in UK
W Wielkiej Brytanii wykryto do tej pory niewiele, bo 147 zakażeń południowoafrykańskim wariantem. (Fot. Getty Images)
There is 'no reason to think' the South African variant will become the dominant coronavirus strain in the UK, Prof Jonathan Van-Tam has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według wstępnych badań, większość istniejących szczepionek przeciw Covid-19 zapewnia nieco niższą ochronę przed południowoafrykańskim wariantem wirusa. W Wielkiej Brytanii szczególne zaniepokojenie wzbudziła podana w miniony weekend informacja, że szczepionka AstraZeneca w niewielkim stopniu zapobiega lekkiej i umiarkowanej formie Covid-19 po zakażeniu tym wariantem.

Van Tam wskazał, że do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto bardzo niewiele zakażeń południowoafrykańskim wariantem (wczoraj podano, że 147 - przyp. red.). Na razie nic nie wskazuje, by był on bardziej zakaźny niż ten wywodzący się z hrabstwa Kent w południowo-wschodniej Anglii, który jest obecnie dominującym.

"Dlatego nie ma powodu, aby sądzić, że wariant południowoafrykański dogoni lub wyprzedzi naszego obecnego wirusa w ciągu najbliższych kilku miesięcy" - podkreślił Van Tam. "Więc z tej perspektywy nie sądzę, że jest to coś, czym powinniśmy być zaniepokojeni w tym momencie. Choć zgadzam się, że te informacje i nagłówki są trochę przerażające" - dodał.

Podkreślił, że "bezpośrednim zagrożeniem" w Wielkiej Brytanii jest teraz wariant z Kentu, ale istnieje mnóstwo dowodów na to, że stosowane obecnie szczepionki - czyli ta firmy AstraZaneca oraz opracowana wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech - są skuteczne przeciwko niemu.

Minister zdrowia Matt Hancock poinformował natomiast, że brytyjski rząd zawarł umowę z firmą CureVac na zakup 50 mln szczepionek, które będą mogły być szybko dostosowane do nowych wariantów wirusa.

Wczoraj podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto w Wielkiej Brytanii 14 104 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszym dobowym bilansem od 8 grudnia, oraz zarejestrowano 333 kolejne zgony z powodu Covid-19, co z kolei jest najniższą liczbą od 17 grudnia.

Od początku pandemii Covid-19 w Wielkiej Brytanii stwierdzono 3 959 784 infekcje, z których śmiercią zakończyło się 112 798. W obu przypadkach to piąta najwyższa liczba na świecie. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 12 294 006 osób, a drugą - 512 581.

Czytaj więcej:

Rząd UK: Od 15 lutego "hotelowa kwarantanna" po powrocie z 33 krajów

WHO: Koronawirus ewoluuje i ma nad nami przewagę

Londyn: W transporcie miejskim tylko specjalistyczne maski?

"FT": Szczepionka AstraZeneca mniej skuteczna przeciwko wariantowi koronawirusa z RPA

Naukowcy: Od marca będzie dominował brytyjski wariant Covid-19

Boris Johnson: Jesteśmy pewni skuteczności obu używanych szczepionek

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement