UK coronavirus variant ‘on course to sweep the world,’ leading scientist says

"Niepokojące jest to, że wariant 1.1.7., krążący od kilku miesięcy, zaczyna ponownie mutować i otrzymywać nowe mutacje, które mogą wpłynąć na to, jak radzimy sobie z wirusem pod względem odporności i skuteczności szczepionek" - zauważyła Peacock w rozmowie z BBC.
Obecnie istnieją trzy główne warianty, które niepokoją naukowców: południowoafrykański, określany przez naukowców jako 20I/501Y.V2 lub B.1.351, brytyjski, inaczej wariant z (hrabstwa) Kent, znany jako 20I/501Y.V1 lub B.1.1.7, oraz brazylijski, określany jako P.1. Tymczasem w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii wykryto 21 przypadków brytyjskiego wariantu z tą samą mutacją w białku kolca wirusa - E484K - którą zaobserwowano w wariantach południowoafrykańskim i brazylijskim.
Peacock dodała, że szczepionki stosowane w Wielkiej Brytanii na razie skutecznie chronią przed wariantami obecnymi w tym kraju, ale mutacje mogą potencjalnie podważyć tę ochronę. Uważa ona, że brytyjski wariant "jest na dobrej drodze, by ogarnąć cały świat". Choć niekoniecznie jest bardziej śmiertelny; niepokojąca jest przede wszystkim jego większa zdolność do przenoszenia się - dodała.
Zdaniem Peacock, walka z koronawirusem potrwa lata. "Kiedy już wydobędziemy się na powierzchnię lub wskutek mutacji przestanie być wirulentny - powodując choroby - wtedy możemy przestać się nim martwić. Ale myślę, że będziemy się martwić przez lata. Moim zdaniem, nadal będziemy się nim zajmować przez następne 10 lat" - oceniła naukowiec.
Brytyjskie konsorcjum Covid-19 Genomics UK jest siecią organów zdrowia publicznego oraz laboratoriów. Obecnie przeprowadza analizę genetyczną z prawie 30 tys. testów dziennie. W minionych tygodniach do dalszej analizy genomu wybierano losowo ok. 5-10 proc. spośród pozytywnych testów, ale obecnie celem konsorcjum jest genetyczna analiza każdego pozytywnego testu na Covid-19.
Czytaj więcej:
Naukowcy: Brytyjski wariant wirusa upodabnia się do tych z RPA i Brazylii
Naukowcy: Od marca będzie dominował brytyjski wariant Covid-19
Boris Johnson: Jesteśmy pewni skuteczności obu używanych szczepionek
Wariant z RPA dominujący w UK? "Mało prawdopodobne"
Badania: Brytyjski wariant koronawirusa bardziej śmiertelny niż "klasyczny"
Medyczny portal: Należy mówić "B.1.1.7" zamiast "brytyjski wirus"