Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In the UK, the highest inflation in over 9 years

In the UK, the highest inflation in over 9 years
Tak dużej inflacji na Wyspach nie było od lat. Winę za to ponoszą m.in. braki kadrowe i rosnące koszty pracy. (Fot. Getty Images)
The UK's annual inflation rate in August was 3.2%, the highest level in more than nine years, and the increase compared to July is the largest in almost a quarter of a century, the National Statistics Office (ONS) reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wzrosty cen w sklepach na Wyspach - przede wszystkim jeśli chodzi o żywność - odnotowały największy skok od 1997 r. Oficjalne dane pokazują, że wzrost kosztów życia mierzony wskaźnikiem cen konsumpcyjnych osiągnął 3,2% w ciągu roku do sierpnia.

Odnotowana w sierpniu stopa inflacji jest najwyższą od marca 2012 roku. ONS zaznacza jednak, że tak wysoka inflacja będzie prawdopodobnie zjawiskiem tymczasowym. Wskazuje, że jednym z powodów jest wzrost cen w restauracjach oraz cen usług turystycznych, które w sierpniu 2020 roku, będącym punktem odniesienia, były na niskim poziomie ze względu na programy mające pomóc tym sektorom w przetrwaniu pandemii Covid-19 - dofinansowane przez rząd zniżki w restauracjach oraz obniżony VAT.

Innymi przyczynami wysokiej inflacji są ceny paliwa, które są obecnie najwyższe od września 2013 roku oraz wzrost cen samochodów używanych - o ponad 18 proc. w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Rosnąca inflacja jest obecnie problemem w większości rozwiniętych gospodarek, bo po złagodzeniu restrykcji covidowych rośnie podaż, za czym jeszcze nie nadąża przywracanie łańcuchów dostaw. W Wielkiej Brytanii presję cenową dodatkowo wzmagają problemy z dostawami towarów, co jest wynikiem deficytu kierowców w transporcie towarowym, będącym efektem pandemii oraz Brexitu.

Bank Anglii spodziewa się, że inflacja osiągnie w tym roku szczytowy poziom 4 proc., co byłoby wartością dwukrotnie przekraczającą cel inflacyjny, choć również ocenia, że ta sytuacja będzie przejściowa. Jednak rosnące ceny mogą wzmóc presję na Bank Anglii, by rozważył podniesienie głównej stopy procentowej z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc., na którym jest ona od początku pandemii.

Czytaj więcej:

Bank Anglii: Inflacja może wzrosnąć do 4 proc., ale tylko przejściowo

UK: W sklepach rosną ceny. Winny Brexit i brak kierowców

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement