Menu

W Polsce 5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę wirusa

W Polsce 5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę wirusa
Polacy nie boją się bardziej zaraźliwych, zagranicznych wariantów? Tak wyglądało wczoraj molo w Sopocie. (Fot. Getty Images)
5 percent of the sick may have the British variant of the coronavirus - writes today's 'Dziennik Gazeta Prawna', citing the first research carried out at the Jagiellonian University in Krakow.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak informuje cytowany w dzienniku nadzorujący badania prof. Krzysztof Pyrć, brytyjski wariant koronawirusa jest w Polsce najprawdopodobniej od jesieni. Zdaniem wirusologa, nadal brakuje rzetelnych danych mówiących o tym, czy ta modyfikacja jest bardziej zaraźliwa - podkreśla "DGP".

"Wpływ na to mogą mieć także zachowania społeczne. W Wielkiej Brytanii na jej rozprzestrzenienie miały w dużej mierze wpływ nie tyle właściwości wirusa, ile brak obostrzeń" - komentuje prof. Pyrć.

"DGP" podaje, że obecność odmiany wirusa brytyjskiego nie jest nadal uwzględniona w modelach matematycznych, obrazujących rozprzestrzenianie się epidemii.

Jak wyjaśnia cytowany w "DGP" dr Franciszek Rakowski z ICM UW, który wraz z zespołem przygotowuje szacunki rozwoju epidemii, w kolejnych prognozach najprawdopodobniej będzie już dodana.

Dziennik przypomina, że do tej pory naukowcom udało się zidentyfikować trzy warianty koronawirusa, "które zaniepokoiły epidemiologów": B.1.1.7, nazwany od miejsca wykrycia brytyjskim; B.1.351, zwany południowoafrykańskim, oraz P.1, zwany brazylijskim.

Czytaj więcej:

W Irlandii prawie 70 proc. nowych zakażeń to wariant brytyjski

Naukowcy: Od marca będzie dominował brytyjski wariant Covid-19

Wariant z RPA dominujący w UK? "Mało prawdopodobne"

Badania: Brytyjski wariant koronawirusa bardziej śmiertelny niż "klasyczny"

Wariant wirusa z UK "na dobrej drodze", by dominować na świecie

Włochy: Co 5. zakażony ma brytyjski wariant koronawirusa

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement