Menu

Ireland tightens lockdown as COVID-19 'tsunami' threatens hospitals

Ireland tightens lockdown as COVID-19 'tsunami' threatens hospitals
Epidemia w Irlandii rozprzestrzenia się obecnie szybciej niż w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Ireland announced its strictest lockdown measures since early last year on Wednesday as a “tsunami” of infections caused by a new COVID-19 variant pushed hospitalisations to a record high and sparked fears the healthcare system could be overwhelmed.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W szczytowym momencie pierwszej fali epidemii, który miał miejsce w połowie kwietnia, w szpitalach było niespełna 900 osób. Nadal jednak na oddziałach intensywnej terapii jest mniej chorych niż wtedy - obecnie jest ich 95, podczas gdy w kwietniu ta liczba przekraczała 150.

Wicepremier kraju Leo Varadkar poinformował wczoraj, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu w szczytowym momencie liczba pacjentów sięgnie 1 500, ale jeśli tempo rozwoju epidemii będzie takie, jak w Wielkiej Brytanii, może być nawet trzy razy większa.

Epidemia w Irlandii już rozprzestrzenia się szybciej niż w Wielkiej Brytanii. Jak poinformował prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET), współczynnik R, który określa tempo rozprzestrzeniania się epidemii, wynosi obecnie 2,4-3,0.

Jak zauważył, z wyjątkiem samego początku, w marcu ubiegłego roku, wartość R w Irlandii nie przekraczała 1,4-1,6. Każda wartość R powyżej 1 oznacza, że epidemia się rozwija, poniżej - że się kurczy.

Wczoraj wieczorem podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 6 521 nowych zakażeń koronawirusem, co jest wprawdzie znaczącym spadkiem w porównaniu z rekordową liczbą 7 836 ze środy, ale jest to drugi najwyższy bilans od początku epidemii. Zarejestrowano także 10 kolejnych zgonów z powodu Covid-19. Dotychczasowy bilans epidemii w Irlandii to 127 657 zachorowań i 2 307 ofiar śmiertelnych.

Czytaj więcej:

W Irlandii pojawiła się mutacja Covid-19 wykryta w Wielkiej Brytanii

Irlandia przywróciła "twardy lockdown". Potrwa co najmniej do końca stycznia

W Irlandii dobowy rekord zakażeń koronawirusem

Irlandia: Rząd obiecuje, że do końca lutego zaszczepi 135 tys. osób

Irlandia: Dalsze zaostrzenie restrykcji i kolejny rekord zakażeń

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement