Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Italy: Rome has the most extreme weather events in the country

Italy: Rome has the most extreme weather events in the country
Włoska stolica odczuwa już skutki zmiany klimatu. (Fot. Getty Images)
Rome is the Italian city where you can feel the most climate change. The capital area is haunted by whirlwinds, floods and droughts, underlined in the report of the League for Environmental Protection (Legambiente). A record of extreme weather events has been broken in the last decade.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W analizie dotyczącej ostatniej dekady wymieniono 56 skrajnych wydarzeń w Wiecznym Mieście. To między innymi 33 lokalne powodzie po gwałtownych ulewach i wystąpienie rzeki z brzegów, spowodowany tym paraliż ruchu i transportu publicznego, szkody w wyniku siedmiu trąb powietrznych, długotrwała i dotkliwa susza w 2018 roku, nadzwyczaj wysokie temperatury i huraganowy wiatr.

Tylko w tym roku pięć razy fragmenty miasta zostały zalane po intensywnych opadach deszczu.

"Do Rzymu należy krajowy rekord ekstremalnych zjawisk związanych ze zmianami klimatycznymi"- przekazał szef oddziału Ligi Ochrony Środowiska w regionie Lacjum Roberto Scacchi. Skutki tego, dodał, to dziesiątki dni powodzi, blokada komunikacji, straty i zagrożenie dla ludzi.

W mieście, jak się zauważa, doszło do połączenia efektów zmian klimatycznych i jego odwiecznych problemów. Jednym z nich jest niewydolny system absorpcji wody deszczowej, także z powodu samowoli budowlanej na terenach zagrożenia hydrologicznego- twierdzą obrońcy środowiska.

Swój raport przedstawili do przeanalizowania nowym władzom Rzymu, na czele których w październiku stanął burmistrz Roberto Gualtieri.

Czytaj więcej:

Met Office: W Wielkiej Brytanii już są widoczne zmiany klimatu

Włochy: System zapór ponownie uchronił Wenecję przed zalaniem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement