In Poland, the demand for employees continues to decline

Luty był drugim z rzędu miesiącem spadku wskaźnika, co jest efektem utrzymujących się ograniczeń i wysokiej niepewności co do rozwoju epidemii i tempa "odmrażania" gospodarki. "Zbliżanie się sezonu wiosenno-letniego niesie nadzieję na większą aktywność gospodarki, ale również obawy o niewystarczające otwarcie poszczególnych jej obszarów" - stwierdzili eksperci.
Przypomnieli przy tym, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w styczniu po raz kolejny nie uległa zmianie i pozostała na poziomie równym 6,2 proc.
Spadek liczby internetowych ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, odnotowano w lutym we wszystkich województwach. Najmniejszy spadek wystąpił w woj. śląskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Gorzej było w woj. łódzkim, mazowieckim oraz podlaskim. Jak zauważono, lepsza sytuacja wystąpiła w województwach o niskiej liczbie zakażeń.
Wśród szerokich grup ofert pracy w lutym redukcja wakatów wystąpiła wszędzie. Mniejszy od średniej krajowej spadek wystąpił w przypadku ofert skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych, zaś wyraźnie większy w przypadku ofert pracy fizycznej. W grupie zawodów związanych z wykształceniem w naukach ścisłych zaobserwowano dodatkowo oznaki zmian strukturalnych, spowodowanych przejściem biznesu w tryb zdalny, co nieznacznie wsparło tworzenie nowych miejsc pracy.
Liczba ofert pracy skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w lutym spadła w większości kategorii. Wzrost liczby ofert zatrudnienia zanotowano natomiast w przypadku: call center, bankowości, obsługi klienta oraz administracji biurowej.
Wśród grupy obejmującej pracę dla absolwentów studiów z zakresu nauk ścisłych i inżynieryjnych najwięcej ofert przybyło w działach związanych z badaniami i rozwojem, branży budowlanej oraz e-commerce. Spadek wystąpił w branży energetycznej, działach firm związanych z produkcją i programowaniem. Spadek liczby wakatów zanotowano też w branży zdrowotnej oraz medialnej.
Czytaj więcej:
Polakom spodobała się praca zdalna. Większość chce wykonywać obowiązki hybrydowo
Badanie: Tych zawodów brakuje w Polsce
Raport: Ponad połowa pracujących z domu Polaków narzeka na warunki
Polska: Znacznie więcej zwolnień niż przed kryzysem
Polska: Urzędnicy NIK nie narzekają na kryzys związany z pandemią. Dostali ekstra 23 mln