Menu

Venezuela will pay tribute to Diego Maradona

Venezuela will pay tribute to Diego Maradona
Diega Maradona był gorącym zwolennikiem prezydenta Wenezueli. (Fot. Getty Images)
Venezuelan President Nicolas Maduro announced that his government is preparing to organize special events to pay tribute to the late Argentine footballer Diego Maradona.
Advertisement
News available in Polish

Maduro przyznał, że bardzo dotknęła go śmierć Maradony. "Nadal nie doszedłem do siebie po tym ciosie, po odejściu przyjaciela" – przyznał prezydent, zapewniając, że termin uroczystości poświęconych Argentyńczykowi ogłoszony zostanie po niedzielnych (6 grudnia) wyborach parlamentarnych.

Zmarły w środę Maradona wielokrotnie wyrażał solidarność z Maduro. W 2017 roku zadeklarował poparcie dla krytykowanego w kraju i za granicą prezydenta pogrążonej w kryzysie politycznym Wenezueli, ogłaszając się "żołnierzem" Maduro. Maradona był znany ze wspierania również takich polityków, jak m.in. Fidel Castro i Hugo Chavez.

Maradona, który poprowadził jako kapitan reprezentację Argentyny do mistrzostwa świata w 1986 roku i wicemistrzostwa cztery lata później, grał w takich klubach, jak Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona czy Napoli. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, m.in. był selekcjonerem drużyny narodowej.

Nie było tajemnicą jego uzależnienie od alkoholu i narkotyków, które były przyczyną kłopotów już w trakcie kariery zawodniczej. Od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem, spowodowane wyniszczającym trybem życia, nadwagą i używkami. Na początku listopada przeszedł operację mózgu po wykryciu krwiaka podtwardówkowego, choć do szpitala trafił z objawami anemii, odwodnienia i wyczerpania organizmu oraz depresji. Opuścił klinikę po dziewięciu dniach.

Zmarł w środę w wieku 60 lat. Według nieoficjalnych informacji, sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu był poważny obrzęk płuc prowadzący do zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca i w konsekwencji zatrzymanie jego akcji. Prokuratura po wstępnych oględzinach wykluczyła udział osób trzecich, nie stwierdziła też znamion przestępstwa.

Czytaj więcej:

Stadion w Neapolu będzie nosić imię Maradony

"New York Times": Diego Maradona - najbardziej ludzki z nieśmiertelnych

Diego Maradona spoczął w "Ogrodzie Pokoju"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement