Menu

Vaccinations against Covid-19 also in medieval cathedrals

Vaccinations against Covid-19 also in medieval cathedrals
Wielka Brytania prowadzi obecnie jeden z największych i najszybszych programów szczepień na świecie, zostawiając w tyle większość krajów UE. W tym celu korzysta się z różnego rodzaju budynków, w tym tych sakralnych. (Fot. Twitter/@SalisburyCath)
Hospitals, nursing homes, clinics, pharmacies, exhibition and conference halls and sports venues where Covid-19 vaccination is taking place in Britain are joined this weekend by the most spectacular sites - two medieval cathedrals.
Advertisement
News available in Polish

Ponieważ katedry w Lichfield w środkowej Anglii i w Salisbury w południowej, w trakcie lockdownu pozostają zamknięte, ich dziekani zaoferowali tymczasowe przekształcenie świątyń w centra szczepień.

Już w piątek ruszyły szczepienia w Lichfield w hrabstwie Staffordshire. Wybudowana w latach 1195-1340 świątynia znana jest m.in. z tego, że jest jedyną średniowieczną katedrą w Anglii z trzema iglicami.

"To prawdziwy promyk nadziei po bardzo mrocznym roku i cieszymy się, że możemy zaoferować to miejsce jako przyjemną, przestronną, pozwalającą na społeczny dystans przestrzeń, w której mogą się odbywać szczepienia. Mam nadzieję, że będzie to symbol tego, jak wszystkie społeczności mogą się zjednoczyć, aby ułatwić dystrybucję tej niesamowitej szczepionki" - przekazał dziekan katedry w Lichfield, Adrian Dorber, a reprezentujący Lichfield w Izbie Gmin konserwatywny poseł Michael Fabricant napisał na Twitterze, że dziś, tak samo jak w średniowieczu, ludzie przychodzą do tej katedry po uzdrowienie.

Wczoraj natomiast szczepienia rozpoczęły się w katedrze w Salisbury, wybudowanej w latach 1220-1258 i uznawanej za jeden z najświetniejszych przykładów gotyku angielskiego.

"Jesteśmy dumni, że możemy odegrać rolę w tym ratującym życie programie szczepień, który daje prawdziwą nadzieję w tych trudnych czasach. Pracownicy naszej lokalnej służby zdrowia i ich pacjenci zostaną ciepło powitani w swojej katedrze, a my zapewniamy ich o naszej nieustającej modlitwie" - oznajmił dziekan katedry Nicholas Papadopulos i dodał: "Wątpię, aby ktokolwiek otrzymał zastrzyk w otoczeniu, które jest piękniejsze niż to, więc mam nadzieję, że to uspokoi ludzi, gdy będą wchodzić do budynku".

W Salisbury dodatkową zachętą była grana w trakcie szczepień muzyka organowa. Wyjątkowe otoczenie okazało się pomocne, bo i w Salisbury, i w Lichfield przed katedrami stały długie kolejki. Organizatorzy szczepień w Salisbury mówili, że mają nadzieję w sobotę zaszczepić tysiąc osób.

Celem brytyjskiego rządu jest zaszczepienie do połowy lutego pierwszą dawką czterech pierwszych grup priorytetowych, czyli wszystkich mieszkańców i pracowników domów opieki, wszystkich osób powyżej 70. roku życia, wszystkich frontowych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz wszystkich osób, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19. Liczbę tych osób szacuje się na ok. 14 milionów. Do piątku pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 3,5 mln osób, a drugą - prawie 450 tys.

Czytaj więcej:

Boris Johnson obiecuje: "Szczepienia będą prowadzone całodobowo"

Watykan: Papież Franciszek i Benedykt XVI zostali zaszczepieni przeciw Covid-19

Anglia: Ponad 3 mln osób zaszczepionych w ciągu 5 tygodni

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement