Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Republic of Ireland to increase corporation tax rate to 15%

Republic of Ireland to increase corporation tax rate to 15%
Koniec "raju podatkowego" dla gigantów w Irlandii? Na zdj.: siedziba Google w Dublinie. (Fot. Getty Images)
The Irish government will support a deal to set a global minimum corporation tax rate for large firms. It means the country increasing its 12.5% rate to 15% for firms with a turnover of more than €750m (£636m).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzięki niskiej stawce podatkowej, Irlandia od lat przyciągała wielkie międzynarodowe korporacje i sprzeciwiała się naciskom, m.in. ze strony niektórych państw Unii Europejskiej, na jej podniesienie. Gdy w lipcu tego roku OECD przedstawiła wstępne propozycje globalnego porozumienia ustanawiającego minimalną stawkę CIT na poziomie "co najmniej 15 proc.", irlandzki rząd nie podpisał się pod nimi, argumentując, że spowodowałoby to niepewność, ponieważ mogłoby to oznaczać dalszy wzrost stawki w przyszłości.

Propozycje OECD zmieniają również miejsce pobierania podatków, kładąc większy nacisk na opodatkowanie zysków tam, gdzie dokonywana jest sprzedaż, a nie gdzie siedzibę ma firma. Oznaczałoby to, że więcej podatków byłoby pobieranych na dużych rynkach konsumenckich, takich jak Francja i Niemcy, a mniej na mniejszych, takich jak Irlandia. Irlandzkie Ministerstwo Finansów oszacowało, że zmiana ta mogłaby zmniejszyć wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych o ok. 2 mld euro rocznie.

Donohoe wyjaśnił, że poparcie umowy było "poważną i złożoną decyzją", ale wskazał, że tekst porozumienia OECD mówi obecnie tylko o stawce 15 proc., a nie co najmniej 15 proc. Wyraził przekonanie, że Irlandia pozostanie atrakcyjną i konkurencyjną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych.

Stawkę 15 proc. będzie płaciło ok. 1 500 międzynarodowych korporacji, które w Irlandii mają zarejestrowane swoje filie, zatrudniające w nich łącznie ok. 400 tys. osób. Będzie się ona odnosiła także do 56 irlandzkich firm, w których pracuje ok. 100 tys. osób. Zdecydowana większość irlandzkich firm - ok. 160 tys. - które zatrudniają łącznie 1,8 mln pracowników pozostanie przy dotychczasowej stawce 12,5 proc., bo ich obroty nie przekraczają 750 mln euro rocznie.

Czytaj więcej:

80 proc. Polaków uważa, że podatki w Polsce są niesprawiedliwe

"The Guardian": Amazon nie zapłacił ani centa podatku CIT w Europie

Londyn: Przełomowe porozumienie G7 ws. opodatkowania globalnych firm

Irlandia: Rząd jest gotowy zrezygnować z 12,5-procentowej stawki podatku od firm

UK: Posłowie poparli nowy podatek w celu dofinansowania NHS

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement