Menu

Unhealthy food is costing UK more than £260bn per year, report says

Unhealthy food is costing UK more than £260bn per year, report says
Wysokoprzetworzona żywność stanowi ponad połowę diety osób dorosłych w UK i prawie dwie trzecie diety nastolatków. (Fot. Getty Images)
The study by the Food Farming and Countryside Commission looked at the cost of healthcare, welfare and productivity issues related to what we eat.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W raporcie Food Farming and Countryside Commission obliczono bezpośredni i pośredni wpływ na zły stan zdrowia związany z dietą, łącząc koszty opieki zdrowotnej i społecznej, wydatki na opiekę społeczną, utratę produktywności i ludzkie konsekwencje chorób przewlekłych, a także określając, jaka część z nich jest związana z żywnością.

Związane z żywnością koszty chorób przewlekłych w UK obejmują 67,5 miliarda funtów na opiekę zdrowotną, 14,3 miliarda funtów na opiekę społeczną, 10,1 miliarda funtów na pomoc socjalną, 116,4 miliarda funtów na utrzymanie produktywności i 60 miliardów funtów, które można powiązać z chorobami przewlekłymi przypisywanymi obecnemu ekosystemowi żywności.

Prof. Tim Jackson, dyrektor Centrum Zrozumienia Zrównoważonego Dobrobytu na Uniwersytecie Surrey, który przeprowadził analizę, zauważył, że "kiedy przyjrzymy się negatywnym konsekwencjom dla zdrowia, odkryjemy, że prawdziwy koszt niezdrowej diety jest ponad trzykrotnie wyższy od kosztów, jakie naszym zdaniem ponosimy za żywność".

Wysokoprzetworzona żywność stanowi ponad połowę diety osób dorosłych w UK i prawie dwie trzecie diety nastolatków, a rynek, który gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch dekad, wzrośnie jeszcze w nadchodzącym roku - stwierdza FFCC.

W raporcie stwierdzono, że prawo do zdrowej żywności powinno być prawnie uregulowane, powinny istnieć przepisy dotyczące środowiska żywnościowego, aby zapobiegać szkodliwym skutkom, a pieniądze mogłyby zostać przekierowane na zdrowszą, bardziej ekologiczną, uczciwą i stabilniejszą nową gospodarkę żywnościową.

Dyrektor generalna FFCC, Sue Pritchard, zasugerowała, że "istnieje wyraźny i pilny ekonomiczny argument za zmianą brytyjskiego systemu żywnościowego".

Na początku zeszłego tygodnia organizacja charytatywna Food Foundation stwierdziła, że rynek produktów spożywczych, w tym produkty reklamowane konsumentom, menu restauracji i promocje oferowane w supermarketach, mają wpływ na kształtowanie diety i "skazują nas na klęskę".

W corocznym raporcie State of the Nation's Food Industry przytoczono badania z 2022 r. przeprowadzone przez University of Liverpool, które wykazały, że tylko pięć firm - Haribo, Mars, Mondelez, PepsiCo and Kellogg's - było odpowiedzialnych za ponad 80% emitowanych w telewizji reklam przekąsek i słodyczy przed godziną 21:00.

Zasugerowano, że brytyjski system żywnościowy "nieustannie" popycha konsumentów do dokonywania niezdrowych wyborów.

We wrześniu rząd potwierdził, że zakaz wyświetlania reklam śmieciowego jedzenia w telewizji przed godziną 21:00 wejdzie w życie 1 października przyszłego roku, chociaż istnieją już od dawna ograniczenia, które zabraniają wyświetlania takich reklam na kanałach przeznaczonych dla dzieci lub przy programach dla dzieci.

Czytaj więcej:

Wprowadzenie podatku cukrowego w UK działa. Spożycie cukru przez dzieci spadło już o połowę

UK: "Na codziennych produktach spożywczych powinny być umieszczane ostrzeżenia"

Zakaz reklam śmieciowego jedzenia w TV przed godziną 21:00 wejdzie w życie w przyszłym roku

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.11.2024
    GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement