Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ukraine refugees homeless in UK after falling out with hosts

Ukraine refugees homeless in UK after falling out with hosts
Wielka Brytania początkowo była krytykowana za bardzo selektywne wybieranie uchodźców, którzy mogą trafić do kraju. (Fot. Getty Images)
Ukrainian refugees are being left homeless as relationships with host families in the UK break down, community groups have warned.

News available in Polish

"Relacje z gośćmi z Ukrainy stają się coraz gorsze" - alarmuje portal Independent.co.uk

Problemy są związane z programem uchodźczym "Homes for Ukraine", w ramach którego Brytyjczycy mogą zasponsorować pobyt uchodźców z Europy Wschodniej w swoim własnym domu.

Według innego dziennika - "The Guardian" - spory między uchodźcami a rodzinami goszczącymi "prowadzą do wykluczenia Ukraińców z życia społecznego".

Wśród źródeł problemów wymienia się przepaść kulturową i obyczajową pomiędzy tą częścią Europy a Ukrainą. W wielu przypadkach dochodzi również do różnic komunikacyjnych, braku zasad domowych oraz starć osobowości. Nie bez wpływu są również sprawy finansowe.

"Jako społeczność widzimy te przypadki i wydaje nam się, że są coraz częstsze" - alarmuje Iryny Terlecky ze Stowarzyszenia Ukraińców w Wielkiej Brytanii.

Jeden przypadek, który przytacza dziś prasa, dotyczy gospodarza, który jest wegetarianinem i nie akceptuje żadnego mięsa w domu. Na Wyspach żyje aż 7,2 mln wegetarian, którzy stanowią 14 proc. populacji kraju. Rodzina z Ukrainy zignorowała prośbę goszczącego, co spowodowało napięcie i doprowadziło do tego, iż chciał on jak najszybciej pozbyć się uchodźców.

Brytyjskie gminy mają z tym duży problem, ponieważ rodziny uchodźców, które wylądują na ulicy, nie mają gdzie się udać i często są pozostawione samym sobie.

Z danych Local Government Association wynika, że tylko w ciągu pierwszych 14 dni rozpoczęcia programu, bezdomność zgłosiło co najmniej 36 Ukraińców.

Doniesienia o wyrzucaniu Ukraińców z domów wywołały apele o wprowadzenie "systemu dopasowywania uchodźców do gospodarzy", aby uniknąć niepotrzebnych spięć.

Doniesienia prasy zdementował sam brytyjski rząd. "Nie uznajemy, że istnieje taki problem. Ponad 46,1 tys. osób z Ukrainy skorzystało z tego programu i większość z nich dobrze się zadomowiła" - przekazał. 

Czytaj więcej:

Brytyjskie MSW: Wizy dostało 128 tys. uchodźców z Ukrainy, przyjechało prawie 54 tys.

    Rates by NBP, date 24.06.2022
    GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł

    Sport