Menu

USA: We want to be helpful in Brexit. We will support Brexit without a contract

USA: We want to be helpful in Brexit. We will support Brexit without a contract
Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że liczy na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią. (Fot. Getty Images)
John Bolton, US security advisor to US President Donald Trump on national security, stated that Washington 'wants to be helpful in Brexit' and will enthusiastically support Brexit without a contract if the British government so decides.
Advertisement
News available in Polish

"Chcemy być pomocni w Brexicie" - wskazał Bolton dziennikarzom w Londynie, dodając, że USA entuzjastycznie poprą Brexit bez umowy, jeśli o takim wyjściu z UE zadecyduje rząd w Londynie.

Wcześniej doradca Trumpa spotkał się z wysokimi rangą przedstawicielami Downing Street. Bolton oznajmił, że przekazali mu, iż Wielka Brytania jest gotowa do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października.

Doradca Białego Domu jednocześnie podkreślił, że amerykańska administracja jest gotowa, by szybko sporządzić umowę handlową z Wielką Brytanią. Dodał, że możliwe byłoby uzgadnianie odrębnych porozumień handlowych dla różnych sektorów, by trudniejsze w dwustronnych relacjach kwestie pozostawić na później. Ostatecznym celem jest całościowa umowa handlowa - zaznaczył Bolton.

Relacje USA z Wielką Brytanią pozostają bardzo dobre. Na zdjęciu: szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo.(Fot. Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał dziś również przez telefon z prezydentem Trumpem. Według rzecznika szefa rządu, liderzy obu państw rozmawiali o "globalnych problemach gospodarczych i handlu, a premier poinformował prezydenta o najnowszych wydarzeniach w kontekście Brexitu".

Z kolei Biały Dom podał, że przywódcy rozmawiali na wiele tematów, w tym handlu i bezpieczeństwa oraz że Trump oczekuje osobistego spotkania z Johnsonem "w niedalekiej przyszłości".

"Prezydent wyraził swój podziw dla Zjednoczonego Królestwa za niezłomne partnerstwo w stawianiu czoła wyzwaniom globalnym" - dodał Biały Dom.

Londyński sektor bankowy również popiera nawiązanie współpracy z USA. (Fot. Getty Images)

W ubiegłym tygodniu po spotkaniu z wiceprezydentem Mikiem Pencem oraz amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo, a także krótkiej rozmowie z Trumpem, brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab ocenił, że amerykański prezydent ma "ogromny apetyt" na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią po jej wyjściu z UE.

Gdy Johnson 24 lipca zastąpił na stanowisku premiera Theresę May, media oceniały, że może to doprowadzić do zacieśnienia sojuszu między Wielką Brytanią a USA oraz że po Brexicie Londyn w stosunkach międzynarodowych będzie się skupiał na zbliżeniu do Waszyngtonu. Amerykański prezydent wskazywał w przeszłości, że lepsze relacje gospodarcze między Londynem a Waszyngtonem były dotychczas hamowane przez Brukselę.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Advertisement