Menu

USA: Szczepionka Pfizera zatwierdzona dla dzieci od 12. roku życia

USA: Szczepionka Pfizera zatwierdzona dla dzieci od 12. roku życia
Jest to pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej. (Fot. Getty Images)
Coronavirus vaccines will be made available to more children in the United States as regulators on Monday expanded use of the Pfizer-BioNTech jab to those as young as 12, sparking a race to protect students before they head back to class later this year.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Do tej pory szczepionka Pfizera w USA była podawana osobom powyżej 16. roku życia. USA są drugim krajem, po Kanadzie, który dopuścił stosowanie tego preparatu dla osób od lat 12.

Jest to pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej, co w USA jest postrzegane jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do władz stanowych o natychmiastowe udostępnienie szczepionki młodym ludziom w wieku od 12. do 15. roku życia.

"Dzisiejsze działania pozwalają chronić młodszą populację przed Covid-19, przybliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii" - oświadczyła pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock. "Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich dostępnych danych, tak jak w przypadku wszystkich naszych zezwoleń na doraźne użycie szczepionek przeciwko Covid-19" - dodała..

Eksperci w USA podkreślają, że większość dzieci z Covid-19 ma tylko łagodne objawy lub nie ma ich wcale, jednak nie są one pozbawione ryzyka poważnego zachorowania i nadal mogą rozprzestrzeniać wirusa. Notowane były ogniska, związane z wydarzeniami sportowymi i innymi zajęciami dla dzieci w tym przedziale wiekowym.

"Słyszę od pediatrów i ludzi ze społeczności medycznej, jakim darem niebios będzie to dla młodzieży, która ma ograniczenia w zakresie zajęć sportowych, klubów teatralnych i innych podobnych działań, w które powinna się angażować" - powiedział dr William Gruber, czołowy naukowiec zajmujący się szczepionkami w firmie Pfizer.

Prawie 46 proc. ludzi w Stanach Zjednoczonych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki - wynika z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Preparat przyjęło prawie 2 mln osób w wieku 16 i 17 lat.

Według amerykańskich organów służby zdrowia, od 1 marca 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. około 1,5 miliona młodych ludzi w wieku od 11 do 17 lat zachorowało na Covid-19.

Firmy Pfizer/BioNTech ogłosiły tydzień temu, że planują we wrześniu złożyć wniosek o pozwolenie na szczepienie w USA dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Złożenie wniosku o zezwolenie na szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mogłoby nastąpić "w czwartym kwartale" - zapowiadał szef firmy Pfizer Albert Bourla.

Czytaj więcej:

Pfizer prowadzi badania nad doustnym lekiem przeciw SARS-CoV-2

12 dni po pierwszej dawce od firm Pfizer i AstraZeneca ryzyko zakażenia maleje znacząco

Jedna dawka szczepionki Pfizera może nie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa

UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę AstraZeneca

Włochy: 23-latka przez pomyłkę dostała sześć dawek szczepionki Pfizera

W Polsce podano już prawie 14 mln zastrzyków na Covid-19

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement