Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Joe Biden gave the order to shoot down a Chinese spy balloon

USA: Joe Biden gave the order to shoot down a Chinese spy balloon
Joe Biden podkreślił, że balon nie miał prawa przebywać w przestrzeni powietrznej USA. (Fot. Getty Images)
An American fighter plane shot down a Chinese spy balloon that had been in US airspace for several days. The order for military action was issued by President Joe Biden. The Chinese Foreign Ministry immediately responded to the decision.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Już w środę Joe Biden polecił, aby Pentagon zestrzelił chiński balon tak szybko, jak to możliwe. Po udanej operacji pochwalił jej wykonawców. "Z powodzeniem go zestrzeliliśmy i chcę pochwalić naszych lotników, którzy to zrobili" - przekazał prezydent dziennikarzom.

W swoim oświadczeniu minister obrony USA Lloyd Austin sprecyzował, że samolot wojskowy zestrzelił balon u wybrzeży Karoliny Południowej. "Balon, który był używany przez Chiny w celu badania strategicznych miejsc w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, został zestrzelony nad wodami terytorialnymi USA" - oświadczył Austin.

Akcję prowadzącą do zestrzelenia balonu poprzedziło zamknięcie przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa przestrzeni powietrznej w części Karoliny Północnej i Karoliny Południowej.

"Federalna Administracja Lotnictwa zamknęła też dodatkową przestrzeń powietrzną, aby wesprzeć Departament Obrony w działaniach na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Agencja wstrzymała również odloty i przyloty na lotniska Wilmington, Myrtle Beach International i Charleston International" – podała stacja ABC.

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin oświadczyło, że wyraża "zdecydowane niezadowolenie i sprzeciw" wobec użycia siły przez Stany Zjednoczone w celu zaatakowania ich statku powietrznego. Dodano, że "był to cywilny balon używany do celów meteorologicznych, który w sposób niezamierzony wleciał w amerykańską przestrzeń powietrzną".

Ze względu na incydent, zapowiadaną wizytę w Chinach odwołał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Czytaj więcej:

Holandia: Nielegalne posterunki chińskiej policji zostały zamknięte

Media: Chińskie urządzenie geolokalizacyjne odkryto w samochodzie rządowym

Kanadyjski wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom takim jak chiński TikTok

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement