Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Boeing delays the launch of the Starliner spacecraft again

USA: Boeing delays the launch of the Starliner spacecraft again
Media odnotowują fakt, iż NASA zaczyna pozostawać w tyle za firmą Elona Muska. (Fot. Getty Images)
Boeing has once again delayed the first manned launch of its Starliner spacecraft after discovering problems with the capsule. It was last scheduled for July 21 to carry NASA astronauts to the International Space Station.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wiceprezes Boeinga Mark Nappi przekazał, że dyskusja na temat opóźnienia startu odbyła się na najwyższych szczeblach firmy, z udziałem dyrektora generalnego Dave'a Calhouna.

Według CNBC, Boeing odkrył dwa nowe problemy ze Starlinerem: jeden wpływający na bezpieczeństwo jego systemów spadochronowych, a drugi związany z elementem, który okazał się łatwopalny. "Zdecydowaliśmy się wstrzymać przygotowania do misji, aby usunąć te problemy" – informował Nappi.

Opóźnienie jest ostatnim z serii zakłóceń z załogowym lotem Starlinera. Lipcowy termin był już opóźnieniem w stosunku do terminu wyznaczonego wcześniej na kwiecień. NASA i Boeing poinformowały, że nowa data lotu nie została jeszcze ustalona.

Boeing buduje statek kosmiczny Starliner w ramach programu NASA. Wygrał kontrakty o wartości prawie 5 mld dolarów na budowę kapsuły. Konkuruje z firmą SpaceX Elona Muska, która jest gotowa ukończyć wszystkie sześć pierwotnie zakontraktowanych misji NASA, zanim jeszcze Boeing poleci w swoją pierwszą.

CNBC zwraca uwagę, że Boeing był kiedyś postrzegany jako równy SpaceX w wyścigu o wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną astronautów NASA. Pozostał jednak w tyle.

W wyniku opóźnień, a zarazem pozostających na tym samym poziomie kosztów kontraktu z NASA, Boeing poniósł w ciągu nieco ponad dwóch lat w programie Starliner straty w wysokości 833 mln dolarów. Nappi zapewniał jednak, że firma jest wciąż zainteresowania ukończeniem prac nad kapsułą i lotami dla NASA.

Czytaj więcej:

Szef NASA: Wczorajsza próba Starship "dobrym pierwszym krokiem"

Utracono kontakt z lądownikiem, który miał dokonać pierwszego komercyjnego lądowania na Księżycu

USA: Pierwszy komercyjny lot orbitalny rozpoczęty

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement