Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

US: US general predicts war with China in 2025

US: US general predicts war with China in 2025
Czy do wojny między Chinami a USA dojdzie już w 2025 r.?... (Fot. Getty Images)
US Army Air Force four-star general Mike Minihan warned in a memorandum sent to officers on Friday that war between China and the US could occur as early as 2025. The US military officer points out that at that time both the US and Taiwan will be in an election year, which China could take advantage of and use the moment of distraction to crack down on the island.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Mam nadzieję, że się mylę. Moje przeczucie mówi mi, że będziemy walczyć w 2025 roku" - napisał gen. Minihan w notatce wysłanej do oficerów, którą cytuje amerykański portal NBC.

Minihan stwierdził w notatce, że ponieważ zarówno Tajwan, jak i Stany Zjednoczone będą miały wybory prezydenckie w 2024 roku, USA będą "rozproszone", a chiński prezydent Xi Jinping będzie miał możliwość dokonania agresywnego ruchu na Tajwanie.

Jak zaznacza NBC, notatka jest skierowana do wszystkich dowódców oddziałów powietrznych w Air Mobility Command(AMC) i innych dowódców operacyjnych Sił Powietrznych, i nakazuje im do 28 lutego zgłosić wszystkie znaczące wysiłki w celu przygotowania się do walki z Chinami.

"Bezlitosna śmiertelność liczy się najbardziej. Celuj w głowę" - pisze w liście do oficerów amerykański generał.

Po publikacji przez NBC artykułu informującego o liście generała Minihana urzędnik Departamentu Obrony przekazał: "te komentarze nie są reprezentatywne dla poglądów departamentu na temat Chin".

Z kolei rzecznik AMC potwierdził prawdziwość notatki: "Jest to autentyczna wewnętrzna notatka generała Minihana skierowana do podległych mu zespołów dowódczych. Jego rozkaz opiera się na zeszłorocznych fundamentalnych wysiłkach Air Mobility Command, aby przygotować wojsko do przyszłego konfliktu, jeżeli odstraszanie zawiedzie".

NBC przypomina, że w marcu 2021 roku adm. Philip Davidson, ówczesny dowódca amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku, powiedział na przesłuchaniu senackiej Komisji Służb Zbrojnych, że "Tajwan jest wyraźnie jedną z ambicji (Chin)".

Chiny uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i systematycznie nasilają presję militarną, polityczną i gospodarczą, aby podkreślić swoje roszczenia do tej wyspy.

Czytaj więcej:

Australia: Jeśli Chiny zaatakują Tajwan, celem będzie również Australia

Elon Musk proponuje oddanie Chinom części kontroli nad Tajwanem

Ekspert: Chiny cierpią na "zespół Putina", nikt nie powie Xi Jinpingowi, jeśli się pomyli

Prezydent USA: Nie uważam, by Chiny miały wkrótce napaść na Tajwan

Media: 42 brytyjskie uniwersytety mają niebezpieczne powiązania z instytucjami z Chin

Chiny wykupują Anglię. Brytyjscy politycy: "To niepokojące"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement