Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: warning of cyber attacks due to situation around Ukraine

UK: warning of cyber attacks due to situation around Ukraine
NCSC uważa, że najbardziej narażone na cybernetyczny atak mogą być sieci energetyczne i transportowe. (Fot. Getty Images)
The UK's National Cyber Security Centre (NCSC) yesterday urged companies to check their computer security due to concerns about the possibility of new Russian cyber-attacks linked to the tense situation around Ukraine.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Chociaż nie jesteśmy świadomi żadnych konkretnych zagrożeń cybernetycznych dla brytyjskich firm w związku z wydarzeniami na Ukrainie, uważnie monitorujemy sytuację i bardzo ważne jest, aby firmy postępowały zgodnie z wytycznymi, by zapewnić sobie odporność. Na przestrzeni kilku lat zaobserwowaliśmy schemat wrogiego zachowania Rosji w cyberprzestrzeni" - oświadczył Paul Chichester, dyrektor ds. operacyjnych w NCSC.

Wskazał on, że znamiona takich działań nosi cyberatak na ponad 70 ukraińskich stron rządowych, do którego doszło 14 stycznia. Eksperci z NCSC pomagają ukraińskim władzom w ustaleniu, kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie tego ataku. "Choć rząd nie przypisuje nikomu odpowiedzialności za ostatnie incydenty cybernetyczne na Ukrainie, NCSC pilnie je bada. Incydenty o tym charakterze są podobne do wzorca rosyjskiego zachowania widzianego wcześniej w poprzednich sytuacjach" - dodał.

W ostatnich tygodniach NCSC ostrzegło już operatorów krytycznej infrastruktury, takiej jak dostawy energii, wody, sieci transportowe i telekomunikacyjne, placówki służby zdrowia, przed konkretnymi słabymi punktami, o których wiadomo, że są wykorzystywane przez rosyjskich hakerów. W oparciu o doświadczenia z Ukrainy, NCSC uważa, że najbardziej narażone na atak mogą być sieci energetyczne i transportowe.

Obawy, że Wielka Brytania również może paść ofiarą rosyjskiego cyberataku wynikają z faktu, iż aktywnie udziela ona wsparcia władzom w Kijowie - zarówno dyplomatycznego, jak i w postaci przekazywanego sprzętu wojskowego i uzbrojenia.

Czytaj więcej:

Hakerzy zablokowali dane firm na całym świecie. Żądają 70 mln dolarów okupu

Rekordowa liczba cyberataków w UK. Celem m.in. badania nad szczepionką

Brytyjski ekspert o cyberbezpieczeństwie i rosyjskiej dezinformacji w Afryce

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement