Menu

UK supermarkets promise to never sell chlorinated chicken in blow to a Brexit trade deal with Trump

UK supermarkets promise to never sell chlorinated chicken in blow to a Brexit trade deal with Trump
W Unii Europejskiej chlorowe kąpiele drobiu są zakazane od 1997 roku. (Fot. Getty Images)
A series of leading UK supermarkets have told Business Insider that they will never sell chlorinated chicken or hormone-injected beef from the US, in a blow to those pushing for UK food standards to be dropped in order to secure a post-Brexit trade deal with Trump.
Advertisement
News available in Polish

Amerykańcy rolnicy mogą karmić wołowinę hormonami i myć kurczaki roztworem chloru. W USA metody te są niezwykle powszechne i są stosowane od dziesięcioleci.

Podczas gdy USA eksportują do UE żywność i napoje o wartości około 13 miliardów dolarów rocznie, to na unijny rynek nie trafia żaden chlorowany kurczak. Wszystko dlatego, że w Unii Europejskiej chlorowe kąpiele drobiu są zakazane od 1997 roku i takie mięso nie jest dopuszczone do obrotu w Europie.

Jednak po Brexicie wszystko mogłoby się zmienić, jeśli w umowie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią znalazłby się zapis, dopuszczający handel żywnością produkowaną według niższych amerykańskich standardów.

Kilka wiodących sieci supermarketów poinformowało Businessinsider.com, że nawet jeśli rząd Borisa Johnsona zniesie zakaz dotyczący produktów z USA, to na ich sklepowych półkach klienci nigdy nie znajdą chlorowanego kurczaka czy wołowiny naszpikowanej hormonami. 

"Obiecujemy, że Waitrose nigdy nie sprzeda żadnego produktu, który nie spełnia naszych wysokich standardów" - przekazali przedstawiciele sieci.

Waitrose nie jest jedynym supermarketem, który zajął stanowisko w tej sprawie. Również sieci Co-op, Aldi, Marks & Spencer i Sainsbury's zobowiązały się do tego, że nie będą sprzedawać chlorowanego kurczaka.

Tesco, największy supermarket w Wielkiej Brytanii, nie opublikował jeszcze na ten temat oświadczenia, ale przedstawiciele detalicznego giganta przypomnieli, że już we wrześniu ub. roku opcja sprzedaży chlorowanego drobiu została przez nich wykluczona.

Czytaj więcej:

Brytyjskie ministerstwo zapewnia: Nie będzie chlorowanego kurczaka w UK

UK chce zakazać importu chlorowanych kurczaków

Johnson do UE: Nie będzie przedłużenia okresu przejściowego

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news