Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK plans to cut pipelines to EU if Russia gas crisis intensifies

UK plans to cut pipelines to EU if Russia gas crisis intensifies
Europejskie firmy gazowe ostrzegły rząd Johnsona, że wstrzymanie dostaw może przynieść odwrotny skutek i uderzyć w samych Brytyjczyków. (Fot. Finnbarr Webster/Getty Images)
The UK is ready to cut off gas supplies to mainland Europe in case the Kingdom is hit by severe shortages under an emergency plan, the Financial Times (FT) reported on Tuesday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według brytyjskiego dziennika, jeżeli z powodu działań Rosji zacznie brakować gazu w Wielkiej Brytanii, to wstrzymane zostaną dostawy tego surowca przez gazociągi prowadzące do Holandii i Belgii.

Byłby to jeden z pierwszych środków w ramach brytyjskiego planu awaryjnego, który może zostać uruchomiony przez krajowego operatora systemu przesyłowego National Grid, jeśli dostawy gazu spadną w nadchodzących miesiącach.

Inne scenariusze zakładają wstrzymanie dostaw surowca do dużych przedsiębiorstw przemysłowych, a także zachęcanie gospodarstw domowych do zredukowania konsumpcji energii.

Europejskie firmy gazowe zaapelowały do ​​Wielkiej Brytanii o współpracę z UE i ostrzegły, że wstrzymanie dostaw gazu - w przypadku przedłużających się niedoborów - może przynieść odwrotny skutek i uderzyć w samych Brytyjczyków.

Tymczasem brytyjskie władze wydały komunikat, w którym zapewniają o bezpieczeństwie energetycznym przed zbliżającą się zimą. "Mamy jeden z najpewniejszych i najbardziej zróżnicowanych systemów energetycznych na świecie" - podkreślono.

Według rządu premiera Borisa Johnsona, kryzys gazowy na Wyspach jest "niezwykle mało prawdopodobny".

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, zachodnie sankcje na rosyjską ropę i gaz przyczyniły się do wzrostu cen energii. Swój udział w podwyżkach miały także działania Rosji na początku roku, które doprowadziły do zmniejszenia podaży gazu.

Czytaj więcej:

Ofgem: Rachunki za prąd od października wzrosną o £800

Wielka Brytania wydała zgodę na eksploatację gazu z nowego pola na Morzu Północnym

UK: Miliony osób już 14 lipca otrzymają częściowe wparcie od rządu

Prąd w Irlandii znów podrożeje. Wzrost nawet o 70 euro tygodniowo

Sondaż BBC: Mieszkańcy UK ograniczają wydatki na żywność, paliwo i ubrania

Niektórzy wynajmujący mogą stracić 400 funtów rządowej zniżki na energię

Szef MAE ostrzega Europę, aby przygotowała się na całkowite odcięcie gazu przez Rosję

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement