Menu

UK criticizes the US for refusing to extradite the wife of an American diplomat

UK criticizes the US for refusing to extradite the wife of an American diplomat
Szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab wyraził rozczarowanie decyzją USA. (Fot. Getty Images)
Britain criticized the United States for refusing to extradite the wife of an American diplomat accused of driving a fatal car accident in a dangerous road accident in which a young British motorcyclist was killed.
Advertisement
News available in Polish

Dwa tygodnie temu Wielka Brytania wysłała formalny wniosek o ekstradycję Anne Sacoolas w związku z wypadkiem samochodowym z sierpnia 2019 roku, w którym zginął 19-letni Harry Dunn. Według aktu oskarżenia, Sacoolas w rezultacie niebezpiecznej jazdy samochodem spowodowała śmiertelny wypadek za co grozi do 14 lat więzienia.

Amerykański Departament Stanu oświadczył jednak, że Sacoolas ma "immunitet od jurysdykcji karnej" i jej ekstradycja stworzyłaby precedens. "Gdyby Stany Zjednoczone przychyliły się do wniosku Wielkiej Brytanii o ekstradycję, oznaczałoby to praktyczną nieważność powoływania się na immunitet dyplomatyczny i stworzyłoby niezwykle niepokojący precedens" - wskazał Departament Stanu.

Brytyjczycy domagają się sprawiedliwości dla zabitego 19-latka. (Fot. Getty Images)

W reakcji na to brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab zadzwonił do ambasadora USA w Londynie, aby wyrazić swoje rozczarowanie. "Mamy poczucie, że jest to zaprzeczeniem sprawiedliwości i uważamy, że Anne Sacoolas powinna wrócić do Wielkiej Brytanii" - oznajmił Raab. "Wielka Brytania postąpiłaby inaczej, gdyby to był brytyjski dyplomata służący w Stanach Zjednoczonych. Rozważamy teraz pilnie nasze opcje" - dodał.

Do wypadku doszło w pobliżu używanej przez Amerykanów bazy lotniczej RAF Croughton, w hrabstwie Northamptonshire. Jadący motocyklem Harry Dunn zginął po zderzeniu z prowadzonym przez Anne Sacoolas SUV-em. 42-letnia kobieta jechała po niewłaściwej stronie drogi, a krótko po wypadku opuściła Wielką Brytanię zasłaniając się immunitetem dyplomatycznym.

O cofnięcie przez USA immunitetu i dobrowolny powrót kobiety do Wielkiej Brytanii apelowali Raab oraz premier Boris Johnson. Jej prawniczka oświadczyła, że Sacoolas wobec grożącej jej kary więzienia za to, co było "strasznym, ale niezamierzonym wypadkiem" nie wróci do Wielkiej Brytanii dobrowolnie.

Czytaj więcej:

Brytyjska prokuratura oskarży żonę dyplomaty USA o śmiertelny wypadek

UK chce ekstradycji żony amerykańskiego dyplomaty, która spowodowała wypadek

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Advertisement